Menu
+420 602 686 696
Měna: USD, EUR Jazyk: EN, RU Přihlásit se Vyhledat
Rozvoz květin > Pro Vás > Magazín

Tulipán: symbol jara, který měl dříve hodnotu zlata

06.03.2019 | Dana Rohová

Tulipány dnes můžeme spatřit téměř na každé zahrádce. Je tak jen velmi těžko uvěřitelné, že před několika lety měly cenu zlata. Dnes už jsou naštěstí tulipány dostupné každému, a to v několika tisících odrůdách, které se pěstují převážně v Holandsku.

Tulipán výměnou za dům

Tulipány mají své kořeny v Číně, odkud se v 16. století dostaly přes Turecko (kde se staly symbolem bohatství, a své místo tak nalezly v každé palácové zahradě) až do Evropy. Ještě než doputovaly do Holandska, které si dnes bez jeho rozsáhlých tulipánových polí nedovedeme představit, pár cibulek zůstalo i ve Velké Británii. Právě Velká Británie je v oblasti tulipánů stále velmi významným hráčem – vyvíjí a registruje se zde celá řada nových odrůd.

Tou hlavní zemí tulipánů je však samozřejmě Nizozemsko, které proslulo svými úchvatnými květinovými burzami. Zpočátku zde nová květina žádné velké sympatie nevzbuzovala. To se ale změnilo s vývojem nových barevných odrůd, které začaly být atraktivnější. Ceny cibulek v průběhu let rostly, až si je mohli dovolit jen ti nejbohatší. Ve 30. letech 17. století vypukla tzv. tulipánová horečka, která ceny tulipánů katapultovala do astronomických výšin. Existovaly dokonce i cibule tulipánů, které měly hodnotu celého domu. A lidé se tuto cenu nebáli zaplatit. Stejně jako celá řada dalších podobných ekonomických bublin nemohla ani tulipánová horečka trvat věčně. Nakonec to byly tři roky a s jejím koncem přišla i hluboká ekonomická krize, která výrazně zasáhla celé nizozemské hospodářství. Řada obchodníků vyhlásila bankrot, jejich prodejny se dostaly do konkurzů – a to vše kvůli jedné květině.

Tulipány se vyjímají na zahrádce i ve váze

Dnes už kvůli tulipánům nemusíte prodávat svůj dům. Dovolit si je může úplně každý. Jsou oblíbené nejen na zahradách, ale vážou se z nich i překrásné kytice pro nejrůznější příležitosti. Pro mnoho lidí jsou symbolem jara – na zahrádkách totiž často kvetou jako jedny z prvních květin. Tulipány jsou krásné samy o sobě, a to ve všech svých barevných variacích. A že jich je…

Mezi ty nejtradičnější patří červený tulipán, žlutý tulipán nebo bílý tulipán. Tím to ale zdaleka nekončí. Barevná škála tulipánů zahrnuje snad úplně všechny barvy. A rozhodně nemusí být jen jednobarevné. Setkat se můžeme i s různě žíhanými tulipány, které doslova hrají barvami. Stejně různorodé jsou poté i tvary květů. Ty mohou být úzké, široké i různě roztřepené. V současné době rozeznáváme více než sto druhů a několik tisíc odrůd tulipánů. To ale určitě není konečné číslo – v Holandsku každoročně spatří světlo světa hned několik úplně nových odrůd těchto překrásných květin. Určitě je tedy z čeho vybírat.

Expresní doručení

za několik hodin po celé ČR.

Kytici doručíme kamkoliv po celé ČR. Klidně dnes a už za pár hodin. Zaplaťte kartou nebo převodem.

Garance čerstvosti

za kvalitou si stojíme.

Čerstvé květiny pro vás pečlivě vybíráme každý den na květinových trzích.

Přání ke květině zdarma

pošlete s kyticí i vzkaz.

Překvapte obdarované zamilovaným vzkazem nebo milým přáním. Doručíme ho zdarma společně s kyticí.

Prvotřídní služby

máme více než 15 let zkušeností

Spokojeným zákazníkům jsme doručili už více než 50 000 květin a obdrželi certifikát Ověřeno zákazníky od Heureka.cz.