Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Víte, co je hydroponie?

07.09.2020 | Dana Rohová

Co je hydroponie a jak funguje? | KvětinyOnline

Že jste tohle slovo nikdy neslyšeli? Nejste jediní. Hydroponie je metoda pěstování rostlin bez půdy, v živném roztoku. Jak tato populární metoda funguje?

Původ slova hydroponie

Jak už to tak bývá, slovo hydroponie je složeno z řeckých slov hydro a ponos. Voda a práce. Jak výstižné. Jde o způsob pěstování rostlin, kdy živný roztok dodává živiny přímo rostlinám (květiny, zelenina, ovoce). Všechnu práci odvede voda. Jen díky ní rostlina může růst.

První takové systémy se objevily v Babylonu (visuté zahrady) a Mexiku (aztécké plovoucí zahrady). Základy moderních hydroponických systémů ale byly položeny někdy mezi roky 1865 až 1895, kdy němečtí vědci Van Sachs a Knop prováděli různé pokusy, během nichž zjistili, že rostliny ke svému rozvoji potřebují vodu.

Problémem ale tehdy bylo ukotvení rostlin. Ty se jen provlékaly otvorem v korkové zátce, která nádobu s roztokem uzavírala. Jako ideální se později k ukotvení ukázal keramzit.

Náš tip: Překvapte své blízké a objednejte si kytici plnou radosti z našeho internetového květinářství. My s péčí připravíme a rychle doručíme kamkoliv v České republice, třeba do Lovosic nebo Milevska, i dnes.

Jak hydroponické systémy fungují?

Pěstování rostlin bez použití půdy je skvělou alternativou k půdnímu pěstování třeba během chladných měsíců. Všechnu práci odvede voda a roztok živin. Rozlišuje dva hydroponické systémy:

  • Otevřený systém (run-to-waste), kdy jsou do pěstebního substrátu průběžně doplňovány živiny, zatímco ty původní jsou odváděny pryč.
  • Uzavřené systémy (recirkulační systémy), během kterých se živiny neodvádí pryč pomocí odtokového systému, ale shromažďují se a k rostlinám se dostanou opakovaně.

Oba způsoby mají své klady a zápory. Z uzavřeného systému není nutné použité živiny odvádět, kořeny rostlin mají za použití vhodného substrátu spoustu vzduchu, ale při recirkulaci se mohou snadno šířit nejrůznější choroby.

U otevřeného systému je zase snazší regulace, protože rostlina má přísun nových živin. Tento systém se hodí i pro ne příliš kvalitní vodu z vodovodu. Nevýhodou je vyšší ztráta živin a vody.

Víte, že klíčem k úspěšné hydroponii není voda, jak by se mohlo zdát, ale kyslík?

Jaké jsou výhody hydroponického pěstování rostlin?

  • Rostliny rostou rychleji.
  • Zelenina je čistá, není umazaná od hlíny ani zdola nehnije.
  • Nízké riziko škůdců a chorob
  • Kořenová soustava se nevětví, díky čemuž rostlinu neoslabuje.
  • Není třeba používat pesticidy.

Jaké rostliny se hydroponií nejčastěji pěstují?

Hydroponie umožňuje produkci většího množství potravin a rostlin vysoké kvality se všemi mikro a submikro živinami, které obsahují ty nejlepší organické produkty. Další výhodou je rychlejší růst rostlin.

  • Vděčnou hydroponickou rostlinou je voděnka.
  • Nejčastěji se hydroponicky pěstují rajčata, okurky, listové saláty, papriky, jahody, lilky apod.
  • Z květin jsou to gerbery, karafiáty apod.

Víte, že hydroponická metoda pěstování je vhodná hlavně pro alergiky?

Měna
Jazyk