Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Gerbery potěší oko ve váze i v květináči

19.05.2020 | Dana Rohová

Jak si doma vypěstovat gerbery? | KvětinyOnline

Královny pastelových květin - gerbery vás potěší nejen ve váze, můžete je pěstovat i v květináči. Hlavně miniodrůdy. Jsou sice o něco náročnější na péči, s našimi radami to ale určitě zvládnete. Odměnou vám budou květy sytých pastelových barev.

Gerbery objevily cestovatelé v jižní Africe asi před 150 lety. Za tu krátkou dobu se rozšířily po celém světě. Kromě jižní Afriky je najdeme i na Madagaskaru, v Indii, Nepálu, Číně i Sibiři. Jsou to vytrvalé byliny s přízemní růžicí listů. Jsou ozdobou ve váze i v květináči, své jméno mají po německém botanikovi Traugottu Gerberovi.

Víte, že gerbery jsou jedny z nejoblíbenějších květin?

Řezané gerbery

Vynikají velkými pravidelnými květy pastelových barev, mají žlutý střed a bílé, růžové, žluté, oranžové nebo červené listy. Setkat se můžete i s gerberou, která má tmavý střed.

Na trhu najdete stovky odrůd a barev, dělíme je na malokvěté (germínky) a velkokvěté (gerbery). O tom, kdo je má rád vypovídají, že je snílek a romantik, který věří v čistou nefalšovanou lásku. Když je někomu darujete, říkáte mu, že jste upřímný a věrný člověk.

Když je doma vybalíte z obalu, seřízněte jim pod vodou stonky šikmým řezem a vložte je do čisté vody. Tu jim pravidelně měňte a každé 2-3 dny stonky zase seřízněte. Díky této péči vám vydrží až dva týdny.

Náš tip: Oživte svůj prostor a objednejte si živou symfonii květin přímo z našeho online květinářství. My připravíme kytici a doručíme ji s  radosti po celé České republice, dokonce i do malých měst jako jsou Dubí nebo Stříbro, ještě dnes.

Gerbera jako pokojová květina

Na pěstování je o něco náročnější, za vaši snahu a trpělivost vás pak ale odmění mnoha květy pastelových barev. Podle teplot nakvétají od února nebo března, vrcholu násady květů dosahují zhruba v květnu až červnu. Dokvétají začátkem zimy.

Víte, že se nehodí pro celoroční pěstování v teplých bytech? Rády totiž přezimují v chladu.

Jaké jsou nároky gerber na pěstování v nádobách?

  • Kupte si jen kvalitní rostlinu, ideálně z českých pěstíren.
  • Přes léto jim vyhovuje slunné a teplé místo, přezimovat ale chtějí v chladu, aby nabraly sílu na novou násadu květů.
  • Nejlépe se pěstují na zasklených terasách nebo v chladných chodbách.
  • Substrát musí být výživný a propustný, je třeba ho před výsadbou dezinfikovat.
  • Gerbery nesmí přeschnout ani být dlouhodobě přemokřené. Udržujte substrát pořád mírně vlhký.
  • V době růstu a květu nezapomeňte rostliny pravidelně hnojit.
  • Odstraňujte odumřelé listy a odkvetlé květy, kontrolujte, zda rostlinu nenapadla nějaká choroba či škůdce.
  • V létě jsou ideální teploty kolem 20°C, pro založení květů potřebují gerbery zimovat při teplotě kolem 10°C. V lednu a únoru ji snižte dokonce na 5° C.
Měna
Jazyk