Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Krásná a voňavá frézie

02.06.2020 | Dana Rohová

Pěstování frézií doma i na zahrádce | KvětinyOnline

Něžná květina, která se často objevuje ve svatebních i jiných vazbách. Jemné kvítky pastelových barev s pronikavou vůní, která pohladí vaše smysly, uchvátí snad každou ženu. Možná právě to je důvod, že je máme rádi jak v květinových vazbách, tak na zahrádce. Jak si tuto krásku na zahrádce hýčkat?

Pěstování frézií patří do rukou zkušených zahrádkářů. Péče o ně je poněkud náročnější, kdo ale už nějaké ty zkušenosti má, určitě to zvládne.

Frézie patří mezi rostliny, kterým nesvědčí zasolené půdy. Nejvhodnější k jejich pěstování je vzdušná, hluboko zkypřená a dobře propustná půda.

Jak frézie pěstovat?

  • Buď ze semen, nebo z hlíz. Doporučujeme hlízy, protože pěstování ze semen je obtížnější a jejich vývoj probíhá hlavně ve skleníku.
  • Frézie se většinou pěstují ve skleníku, můžete si je ale vysadit i na záhonek, nebo je pěstovat v bytě.
  • Vyžadují světlé stanoviště. V létě, když sluníčko hodně pálí, je lepší rostliny přistínit.
  • Hlízy sázejte na jaře tak, aby nad nimi byly asi 3 cm hlíny. Na zimu je ze země vyryjte, 3 měsíce skladujte při teplotě asi 25°C, pak teplotu snižte.
  • Zasazené rostlinky pravidelně zalévejte přímo ke kořenům odstátou dešťovou vodou.
  • Frézie nesnáší přemokřenou půdu, mají rády vzdušnou vlhkost.
  • Jednou za 14 dní je přihnojte tekutým hnojivem.
  • POZOR: Nikdy je nesázejte na místo, kde dřív byly karafiáty nebo chryzantémy, které jste hnojili vysokými dávkami minerálních hnojiv.

Náš tip: Prožijte krásný okamžik a objednejte si svou oblíbenou kytici přímo z našeho internetového květinářství KvětinyOnline. S radostí ji pro vás připravíme a doručíme kamkoliv v České republice, a to i do měst jako je Lipník nad Bečvou nebo Týn nad Vltavou, ještě dnes.

Jak pěstovat frézie v bytě?

Běžně kvetou v červnu nebo červenci, když je budete pěstovat v domácích podmínkách, pravděpodobně pokvetou dříve. Vysaďte je již v lednu nebo únoru a umístěte je do zimní zahrady nebo na zasklený balkon.

Náš tip: Aby vykvetly do krásy, najděte jim místo s dostatkem světla. Ideální je skleník nebo zimní zahrada. Až nasadí poupata, pak je přesuňte do bytu a užívejte si jejich krásy a vůně.

Co vás může překvapit?

Kromě toho, že je jejich pěstování o něco náročnější také to, že jsou napadány poruchou růstu, neparazitickými nemocemi a virovými chorobami. Jak se projevují?

Nejčastěji jde o zaschnutí nebo nevyrašení hlízy, poškození fluorem, špatný vývoj a stavba květenství, nebo popálení listů silným slunečním zářením.

Nejste natolik zdatní zahrádkáři, abyste si frézie pěstovali doma? Potěšte se jimi alespoň v řezané kytici plné čerstvých květů.

Náš tip: Chcete, aby ve váze dlouho vydržely krásné a plné života? Než je vybalíte z papíru, odřízněte jim kousek stonku dlouhý asi 3 cm, a ještě zabalené je na chvíli vložte do vázy.

Měna
Jazyk