Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Sukulenty jen tak nezničíte

13.01.2023 | Dana Rohová

Sukulenty jen tak nezničíte | KvětinyOnline

Taky milujete pohled na krásné pestrobarevné květiny? Tak rádi byste je měli doma, jenže patříte mezi ty, kterým žádná květina nevydrží? Máme pro vás tip. Pořiďte si sukulenty! Nejsou náročné a jen tak je nezničíte.

Když se řekne sukulent

Většina z nás si asi představí kaktus a další rostliny typické pro pouštní a polopouštní oblasti. Jejich výhodou je, že v listech nebo stonku zadržují vodu, takže když je jednou zapomenete zalít, nic se nestane. Mnohé mají tak speciální povrchovou úpravu, některé listy vypadají jako povoskované. Jejich velikost a tvar se odvíjí od množství absorbované vody.

I když jde o nekvetoucí dužnaté rostliny, umí prozářit každý interiér, stejně jako třeba čerstvě řezané květiny ve váze. Jejich nádherné listy mnoha barev a tvarů prostě nejde přehlédnout, stejně tak nejde si je nezamilovat. Některé ale mohou mít i velké barevné květy.

Víte, že sukulenty mají i pozitivní účinky na naše zdraví? Čistí vzduch od škodliviny a toxinů, zvlhčují ho, mnohé pomáhají při kožních nebo trávicích potížích.

Náš tip: Objednejte si kytici v našem internetovém květinářství. My ji připravíme a doručíme po celé České republice, třeba do Slaného nebo Klášterce nad Ohří ještě dnes.

Jaké rostliny patří mezi nejoblíbenější sukulenty?

Kaktusy jsou jasná věc, ale co dál patří mezi sukulenty? Nejznámějším sukulentem s mnoha léčivými vlastnostmi je aloe vera. Šťáva z aloe vera pomáhá při zažívacích obtížích, gel je zase oblíbený při kožních problémech.

Mezi další sukulenty, které mají příznivé účinky na naše zdraví, patří juka, která se používala k léčbě nejrůznějších zranění a artritidy, opuncie, kaktus saguaro a další.

Jak o sukulenty pečovat?

Sukulenty nejsou na pěstování náročné, jde o odolné a trvanlivé rostliny. Přesto i pro jejich pěstování platí jistá pravidla, která je třeba dodržovat.

  • Sukulenty milují teplo a sucho. Když odjedete na dovolenou, nemusíte se bát, že během ní uschnou.
  • Umístěte je na světlo, ideálně na západní nebo východní slunce. Ani s ním to ale nepřehánějte, kdyby na ně dopadalo příliš mnoho světla, listy se spálí a objeví se na nich flíčky.
  • Sukulenty sázejte do květináče s dírkami, abyste přebytečnou vodu mohli vylít.
  • Používejte substrát pro kaktusy a sukulenty, který obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku.
  • V zimě je zalévejte zhruba jednou za tři týdny, v letních měsících, kdy panují vedra, pak jednou za dva až tři dny. Vodu nelijte na listy, používejte odstátou vodu.
  • Dobu zalévání volte podle toho, kam jste rostlinky umístili. Jsou na západní straně? Zalévejte je ráno. Máte je na východní straně? Pak je zalévejte večer.
  • V zimě není třeba sukulenty hnojit vůbec, jinak stačí jednou za tři týdny.
  • V létě je můžete z bytu přestěhovat ven, jakmile ale začne podzim, zase je pěkně odneste domů.
  • Jakmile je rostlince květináč malý, začněte uvažovat o jejím přesazení. Dejte si přitom pozor, abyste moc nepoškodili kořeny, naplánujte si přesazení asi týden po zálivce, kdy je rostlinka silná. Po přesazení ji asi týden nezalévejte.
Měna
Jazyk