Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Sušené růže ozdobí každý byt

18.08.2023 | Dana Rohová

Víte, že růže jsou vhodné k sušení? | KvětinyOnline

Pěstujete doma na zahrádce růže? Nebo pravidelně dostáváte kytici krásných růží, které je škoda nechat zvadnout a vyhodit je? Chcete si svatební nebo jinou kytici uschovat na památku? Usušte je! Že nevíte, jak na to? Tady je pár tipů.

Růže nejen jako dekorace

Růže krásně vypadají, a ještě lépe voní. Není divu, že patří mezi ty nejoblíbenější květiny na celém světě. Našimi životy se prolínají už pěkně dlouho, třeba staří Římané z nich vyráběli parfémy nebo vonné oleje. Opravdu se dnes hodí jen do vázy?

Jasně, že ne! Pokud jich máte plnou zahrádku, můžete si z nich zkusit vyrobit i něco jiného než dekoraci do bytu. I když i ta je samozřejmě krásná.

Náš tip: Vyberte si kytici z růží nebo jiných květin a my ji doručíme do Zábřehu, Krupky a do ostatních měst po celé ČR.

Růže pozitivně působí na naše zdraví

Růže působí antibakteriálně, dezinfekčně, protizánětlivě i antimykoticky, mohou pomoci při nachlazení nebo zánětu průdušek, ženám i při bolestivé menstruaci. Ze sušených růžových lístků si můžete připravit čaj, sirup i pleťový olej, ozdobit jimi můžete i nejrůznější dezerty nebo koktejly.

Jak růže usušit?

Ať už růže chcete sušit proto, že si z nich chcete vyrobit dekoraci nebo využít jejich účinky na naše zdraví, důležité je vědět, jak je usušit správně. Postupujte pěkně krok za krokem, nic neuspěchejte. Celý proces trvá 2-4 týdny podle velikosti květů a zvládne ho i začátečník. Tak jak na to?

Krok první: Odstraňte listy a nezdravé květy

Chcete si růže uchovat nebo z nich něco vyrobit? S jejich sušením neotálejte, pusťte se do něj hned, jak se vám květiny začnou zdát unavené. Odstraňte listy i nezdravé květy, které by zbytečně nadělaly neplechu. Stonky osušte.

Krok druhý: Vytvořte menší svazky

Z velkého svazku udělejte několik menších, kde budou jen květiny se zdravými květy. Svažte k sobě dvě nebo tři květiny gumičkou či lýkem, pozor na to, abyste k sobě stonky nesvázali moc pevně. Vyhnete se tak zahnívání.

Krok třetí: Svazky pověste hlavičkami dolů

Svazky máte vytvořené, co dál? Najděte místo, kde květiny budete sušit a zavěste je tam hlavičkami dolů. Mělo by jít o tmavé vzdušné místo, mezi stonky a stropem by měl zůstat volný prostor alespoň 15 cm. Nespěchejte, nechte růže pořádně uschnout.

Krok čtvrtý: Zafixujte je sprejem na sušené květiny

Uplynula dostatečně dlouhá doba a květiny jsou suché? Použijte sprej na sušené květiny, který podpoří stálost barev a zamezí drolení květů, se kterým byste se jinak jistě potýkali.

Víte, že existuje i jiný způsob sušení růží a dalších květin? V obchodě si můžete koupit silikagel, který má podobu granulek. Ty nasypete do skleničky a růže do ní umístíte. Silikagel do sebe natáhne veškerou vlhkost a květiny pěkně usuší. Sice to bude nějakou dobu trvat, ale výsledek bude dokonalý.

Kromě toho můžete zkusit i sušení růží v mikrovlnné troubě. Dejte si ale pozor, abyste růže nespálili. Troubu nastavte na nejnižší teplotu a pravidelně kontrolujte stav květin. Nezapomínejte ani na pauzy mezi sušením.

Měna
Jazyk