Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

6 tipů, jak na řezané květiny, aby co nejdéle vydržely

28.01.2018 | Dana Rohová

6 tipů, jak se starat o řezané květiny | KvětinyOnline

Krásná kytice rozzáří váš domov a při pohledu na ni se vám zaručeně zlepší nálada. Určitě proto chcete, aby vám nádherné květiny vydržely dlouho. Poradíme vám, jak na to.

1. Seřízněte stonek

Ať už jste kytici obdrželi od neznámého ctitele nebo jste si ji přinesli domů sami, nedávejte ji rovnou do vázy. Nejprve seřízněte stonek šikmo asi v úhlu 45 stupňů. Pro ještě delší výdrž květin seřízněte stonek pod vodou. K řezu se tak nedostane vzduch a rostlina lépe nasaje vodu. Pokud ale pod vodou stonek seřezávat nebudete, nic se nestane.

Stonky poté seřezávejte každé dva dny o 1–2 centimetry.

Náš tip: Zahrajte si na květinového alchymistu a objednejte si "elixír barev". Každá kytice bude obsahovat vzácné esence květin a my ji doručíme až k vám, ať už jste kdekoliv v České republice, i do menších měst, jako jsou Holýšov nebo Pacov, i dnes.

2. Vyčistěte vázu a zbavte stonek listů

Květiny vždy dávejte pouze do pečlivě vyčištěné vázy. Jakékoliv nečistoty mohou způsobit vznik kalů, a tím pádem množení bakterií. Vázu před použitím vypláchněte a poté ji naplňte zhruba do jedné třetiny vlažnou vodou.

Stonek zbavte všech listů, které by se jinak máčely ve vodě, rozkládaly se v ní a znečistily ji. Stonek by měl být ponořený asi do 4 centimetrů. Vodu měňte nejlépe každý druhý den, abyste zabránili tvorbě bakterií.

3. Květiny neskladujte blízko ovoce

Řezané květiny nikdy neumisťujte blízko ovoce, zejména jablek. Ovoce totiž uvolňuje etylen, který květiny špatně snáší a brzy kvůli tomu vadnou.

4. Využijte speciální výživu

V dobrém květinářství vám ke kytici přibalí i speciální výživu, díky které květiny vydrží dlouho čerstvé. Na obal kytice se připne malý sáček s práškem, který obsahuje živiny a desinfekci, která zpomaluje tvorbu bakterií. Voda tak zůstane čistá.

5. Vyberte správné místo

Čím lépe nádobu s květinami umístíte, tím déle vám vydrží v plné kráse. Rozhodně květiny nedávejte na přímé slunce, ale ani do mrazu nebo průvanu. Dobře jim neudělá také blízkost ústředního topení a vůbec příliš teplé prostředí. Zabraňte i tomu, aby se ke květinám dostal cigaretový kouř.

6. Nedávejte dohromady staré a nové květiny

Uvadající a čerstvé rostliny do jedné vázy nepatří. Jestli chcete, aby vám řezané květiny dlouho vydržely, nedávejte je ani dohromady s narcisy. Ty totiž vylučují škodlivou látku, která ostatním rostlinám nedělá dobře.

Čerstvá voda a čistá váza jsou při péči o řezané květiny základ. Pokud dodržíte i ostatní doporučené kroky, můžete se z pohledu na krásnou kytici těšit ještě dlouho.

Měna
Jazyk