Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Dodejte pokojovým rostlinám potřebné živiny prostřednictvím hnojení

05.10.2020 | Dana Rohová

Jak a proč hnojit pokojové rostliny? | KvětinyOnline

Máte doma na parapetu, stole, skříňce, poličkách pokojové rostliny nebo bylinky? Aby se jim dařilo a dlouho vám dělaly radost, musíte je nejen zalévat a sem tam přesadit, ale taky hnojit. Jak na to a proč je to důležité?

Asi každému z nás se už stalo, že mu nějaká pokojová květina zašla. Když se to stane poprvé, chuť k pěstování rostlin nám to nevezme. Když se to ale opakuje, ptáme se, kde děláme chybu a ztrácíme odvahu zkoušet to znovu.

Nejčastěji za tím je nesprávná péče. Některé květiny jsou citlivé na zálivku. Zalijeme je moc nebo málo. Dalším vadí slunce, prach, nebo něco jiného. Co mají ale rostliny společného? Každá potřebuje sem tam přihnojit.

Proč hnojit pokojové rostliny?

I rostliny potřebují k růstu živiny, stejně jako my, lidé. Abychom tedy podpořili jejich růst, je třeba je pravidelně hnojit. Ideálním obdobím je jaro a léto. Zima je pro ně velká zátěž, stejně tak přesazení z květináče do květináče.

Víte, že během jara a léta jsou květiny v přirozené fázi růstu a hnojivo jim přijde víc než vhod? Je úplně jedno, zda použijete tekuté hnojivo, hnojicí tyčinky, nebo sáhnete po některém z přírodních prostředků. Hodně jich máte doma. Nevěříte?

Náš tip: než použijete chemické hnojivo, prostudujte si pečlivě návod.

Jak poznáte, že květinám něco schází?

Prostým pozorováním. Nedostatek dusíku oznámí žloutnutí listů ve spodní části rostlin, stejně poznáte i nedostatek železa. Málo draslíku zase osycháním okrajů listů, jejich padáním a světláním. Nedostatek mědi se projeví narušením tkáně listů, které se začnou kroutit a vadnout.

Víte, že svůj den obohatíte objednávkou exkluzivní kytice přímo z našeho internetového květinářství? Připravíme ji s pečlivostí a doručíme po celé České republice, včetně Poličky nebo Štětí, a to i dnes.

Jak hnojit rostliny bez chemie?

Hnojit bez chemie? Zdá se vám to divné? Věřte tomu, že není. Doma najdete hned několik věcí, které mohou posloužit jako skvělé hnojivo.

Droždí

Kvasnice obsahují stopové a minerální látky, které prospějí jak pokojovým rostlinám, tak těm balkonovým. Navíc stojí pár korun.

Hnojivo z kvasnic připravíte tak, že 10 gramů droždí smícháte se lžící cukru a litrem teplé vody a necháte asi dvě hodiny odstát. Roztok pak naředíte vodou v poměru 1:5 a hnojivo je na světě.

Náš tip: Hnojivo z droždí prospěje hlavně orchidejím a muškátům.

Banánové slupky

Končí slupka od banánu v odpadkovém koši? Velká chyba. Nevyhazujte ji. Namočte ji do sklenice s vodou a den nebo dva ji tam nechte. Roztok pak použijte jako zálivku.

Kávová sedlina

Lidově řečeno lógr. Jednou za rok ho smíchejte se substrátem. Dopřejte květinám koktejl plný hořčíku, dusíku, mědi, draslíku i fosforu. Prospěje pažitce, růžím, azalkám, hortenziím i dalším rostlinkám.

Rozemleté vaječné skořápky

Výživné hnojivo si doma vyrobíte, když najemno namelete vaječné skořápky. Neutralizují totiž půdu, jsou skvělým zdrojem vápníku.

Oslaďte květinám život

Substrát jednou týdně buď lehce poprašte cukrem, nebo lžíci cukru rozpusťte v litru vody a zalijte tím květiny. Povzbudíte je k životu.

Měna
Jazyk