Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Jak pečovat o řezané květiny, aby byly dlouho svěží?

12.06.2019 | Dana Rohová

Jak správně pečovat o řezané květiny | KvětinyOnline

Každá žena má z darovaných květin velkou radost. Chce se jimi těšit co nejdelší dobu. Jen je dát do vázy ale nestačí. Potřebují vhodnou péči. Jak pečovat o květiny, aby vydržely co nejdéle krásné a svěží?

Jak uchovat řezané květiny?

Důležitá je pravidelná a správná péče. Jen díky ní se místo pár dnů můžete z kytice těšit klidně 2-3 týdny.

Náš tip: Zorganizujte si svůj vlastní květinový karneval a objednejte si paletu barev v podobě kytice. My pro vás připravíme nezapomenutelnou show z květin a doručíme ji až k vám, ať už jste kdekoliv v České republice, i do malých měst jako je Slavkov u Brna nebo Žamberk, i dnes.

Krok první – Vybírejte pečlivě

Pokud si kytici kupujete sami, nebo ji naopak chcete někomu darovat, vybírejte čerstvé květiny, které nejsou ovadlé ani oschlé. Musí se vám líbit na první pohled a snést i podrobnější zkoumání.

Krok druhý – Vázu vymyjte

Zbavte ji nečistot a usazenin. Vydesinfikujte ji. Nejlepší je skleněná váza, která ke květinám propustí maximum přirozeného světla.

Zhruba do jedné třetiny ji naplňte vlažnou vodou. Rozhodně ne ledovou. Květiny budou mít možnost se vzpamatovat z transportu.

Krok třetí – Seřízněte stonky šikmým řezem

Nedávejte ji hned do vázy. Nejprve vezměte nůž (případně nůžky) a stonek pod úhlem 45 stupňů seřízněte. Nejlépe pod vodou. K řezu se nedostane vzduch a květina tak může nasát vodu hned, aniž by se řez stihl zacelit.

Krok čtvrtý – Odstraňte přebytečné listy ze stonku

Všechny listy, které po vložení do vody zůstanou ve vodě, odstraňte. Jinak hrozí, že tam budou hnít, kazit vodu a květiny budou vadnout. Stonek by měl být ponořen asi do výšky 4 cm.

Krok pátý – Najděte jim místo

Hned určitě řeknete – Tam, kde budou vidět. To je sice pěkné, ale je třeba při výběru místa dodržet pár zásad.

  • Nedávejte je do blízkosti ovoce. To uvolňuje etylen, který květinám nesvědčí
  • Nestavte vázu do průvanu
  • Přímé slunce jim taky nesvědč
  • Od topení je také odsuňte
  • Zamezte přístup kouře z cigaret ke květiná
  • Nedávejte k sobě staré a nové květiny

Jen když budete výše zmíněné dodržovat, budete se z kytice dlouho radovat.

Krok šestý - Pravidelně měňte vodu a zkracujte stonek

Nejlépe každé 2-3 dny. Právě v tu chvíli se totiž voda začne kazit, množí se v ní bakterie. Ty obalí stonek a rostlina nemůže pít. Začne ovadat a je konec pohledu na krásnou kytici. Přitom opět šikmým řezem seřízněte stonek.

Tip navíc – Používejte speciální výživu

V každém dobrém květinářství, ať už tam jdete osobně, nebo využijete rozvozu květin, vám dají speciální výživu. Ta dodá rostlinám potřebné živiny a zároveň desinfikuje vodu. Přidávejte ji do vody při každé výměně vody. Stačí ji rozmíchat v 500 ml studené vody a nechat pořádně rozpustit.

Měna
Jazyk