Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Jak v domácích podmínkách pěstovat amarylis?

27.11.2020 | Dana Rohová

Jak si doma vypěstovat amarylis? | KvětinyOnline

Znáte nádhernou trvalku, kterou můžete pěstovat v bytě i na balkóně a každé jaro vás odmění nádhernými květy, v létě zase ohromnou růžicí zelených listů? Říkáme jí amarylis, ve skutečnosti jde ale o hvězdník.

Amarylis nebo hvězdník?

Pravý Amarylis pochází z jižní Afriky a kvete čistě růžovými květy, které jsou jemnější a cípatější než hvězdník. Jeho květy rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti, paleta barev je mnohem širší. Od bílé přes růžovou, červenou a oranžovou až k dvoubarevným druhům.

Mezi lidmi se hvězdník nazývá amarylkou, někdy i zornicí a amarylis. Je to květina, která symbolizuje vánoční svátky.

Náš tip: Udělejte si krásný okamžik a objednejte si kytici od nás. Jsme připraveni ji pro vás připravit a rozvézt kamkoliv v Česku, dokonce i do Nového Města nad Metují nebo Frýdlantu nad Ostravici, a to ještě dnes.

Jak pěstovat hvězdník?

Péče o něj není nijak náročná, proto se s ním často setkáváme na okenních parapetech. Každý rok se objevují nové a nové kultivary, hodí se i jako dárek.

  • Když si ho budete vybírat, zaměřte se na barvu. Kupuje se jako cibulka, takže ji neuvidíte na vlastní oči, prodejce ji ale na obalu vždy uvádí.
  • Cibulky si dobře zkontrolujte, ať nejsou napadené infekcí nebo červenou plísní.
  • Doma cibulku zasaďte do menší nádoby se speciálním substrátem pro pokojové rostliny. Na dno nezapomeňte dát kamínky nebo keramzit, abyste zamezily přemokření.
  • Zasaďte spodní část cibulky, ta horní musí zůstat nad zeminou.
  • Zalévejte jej od jara do podzimu jednou za 7-10 dní, aby substrát mohl vyschnout. Nikdy nezalévejte na špičku cibule.
  • Během vegetace začněte přihnojovat, po přesazení a během květu ho ale nehnojte.
  • Vykvete vám za 1-3 měsíce.

Jakou další péči je třeba amarylce věnovat?

Na jaře ho dejte za okno, aby vyrašil a vyhnal květy. Když odkvete, je ideální ho přemístit tam, kde ho sluneční žár nemůže spálit. Klidně i na zem. V létě se mu bude dařit i na terase, vydrží tam zhruba do září.

Na podzim ho přestěhujte na tmavší a chladnější místo, kde bude sucho. Zalévejte ho sporadicky, aby vše z listů zatáhl do cibulky a přečkal tak zimu. Během zimy ho nezalévejte ani nevyndávejte z květníku. Přesazuje se ve chvíli, kdy začne samovolně rašit.

Jak hvězdník rozmnožit? Přes cibule. Po stranách dospělé cibule začne růst nová cibulka, kterou pak můžete odloupnout a zasadit.

Víte, že hvězdník dělá radost i ve váze?

Amarylku totiž můžete pěstovat i ve váze s vodou, nebo si koupit řezané květy. Ty vydrží při správné péči až 2 týdny. Stonky šikmo seřízněte, až pak je vložte do vázy s vodou. Stonky seřezávejte pravidelně, vyměňujte jim vodu a odstraňujte odumřelé květy.

Měna
Jazyk