Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Květiny na oslavu zimy

04.12.2023 | Dana Rohová

Květiny na oslavu zimy | KvětinyOnline

Zima nás už sice neodděluje od zbytku světa jako, tomu bylo ještě před sto lety, ale přesto je to stále období, kdy se mnohem víc zdržujeme doma. Svůj díl na tom jistě mají velké svátky, které nejraději trávíme v rodinném kruhu. Zima za okny ovšem také dělá své.

Na závěr roku si většina z nás navykla vyzdobit své příbytky v souladu s vánočními tradicemi. Naše fantazie se však nemusí zastavit u jmelí a vůně jehličnanů. Co takhle letos vyzkoušet originální zimní květinové dekorace? Květin, které se k oslavě zimy hodí, je celá řada. Pojďme se s nimi seznámit.

Vánoční květinová inspirace

Slavnostní ráz našemu domovu beze sporu dodá amarylis. Nádherné velké liliovité květy působí honosně a s trochou snahy se z nich budeme moct těšit několik týdnů. Do květinových aranžmá se skvěle hodí kaly, ale také tulipány. Stačí, když namísto jarní žluté či oranžové sáhneme po slavnostní bílé či fialové. Nadčasovou klasikou jsou růže, královny květin. Když je doplníme cesmínou, eukalyptem, tmavými větvičkami nebo vánočními ozdobami, spolehlivě vykouzlí pravou vánoční atmosféru. Na vánoční tabuli se namísto tradičních svícnů budou perfektně vyjímat bílé lilie se zkrácenými stonky. Kromě něžné krásy dodají příjemnou vůni.

Rostlina, která si libuje v zimním spánku

V posledních letech se stal symbolem Vánoc pryšec nádherný neboli vánoční hvězda. Vrchní listy mohou mít celou řadu odstínů, ale jako vánoční květinu ji volíme díky klasické zeleno - červené kombinaci. Spousta lidí ji vnímá jako rostlinu na jedno použití a jakmile po pár měsících opadá, prostě ji vyhodí. Při dobrém zacházení se z této původně mexické rostliny můžeme těšit několik let. Stačí se držet několika pravidel. V první řade je dobré ji po zimě přemístit na balkón nebo zahradu, kde jí bude lépe. Když přijde o všechny své barevné listy, nevadí. Nové při podzimním stěhování do našich domovů obstaráme tím, že květině dopřejeme dvouměsíční poctivou porci zimního spánku. Její noc by měla trvat okolo 16 hodin a den jen něco kolem 8.

Mladší, než se zdá

Málokdo si dovede představit Vánoce bez adventního věnce. Kruh zdobený nejrůznějšími materiály se čtveřicí svíček, z nichž se každá zapaluje na adventní neděli, je však mnohem mladšího data, než se zdá. Tato tradice k nám doputovala teprve v 19. století z Německa. O jejím „mládí“ svědčí fakt, že známe jméno jejího tvůrce. Je jím protestantský teolog Johann Hinrich Wichern. Kruh ze dřeva doplnil 19 bílými a 4 červenými svíčkami na každou neděli, aby už nemusel čelit otázkám dětí, o které se ve své misii staral, kdy už budou Vánoce. Jedna z nejoblíbenějších aranžérských příležitostí závěru roku se tedy vyvinula z předchůdce adventního kalendáře.

K adventu patří jmelí

Větvička jmelí by neměla chybět v žádné domácnosti. Jmelí je považováno za magickou rostlinu a již keltští druidové mu připisovali zázračnou moc. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má potkat v novém roce. Jmelí má být zavěšeno nad dveřmi a políbení pod ním na Štědrý den zajistí lásku a plodnost, až do příštích Vánoc. A kde jmelí roste? Je to parazit, který najdete v korunách stromů. V obchodech můžete běžně koupit jmelí zelené, nebo nalakované zlatou, stříbrnou nebo bronzovou barvou. I barvení podléhá módním trendům, takže můžete objevit jmelí v barvě modré, červené či fialové.

Přečtěte si také

Měna
Jazyk