Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Pokojové bonsaje vyžadují jinou péči než ostatní pokojové rostliny

10.09.2021 | Dana Rohová

Jakou péči vyžadují pokojové bonsaje? | KvětinyOnline

Stojíte v obchodě a váš zrak se upíná na nádhernou bonsaj. Vy přemýšlíte, zda si ji máte koupit. Sami sebe se ptáte, zda se o ni dokážete postarat, aby byla pořád tak krásná a dekorativní. Mnoho lidí se mylně domnívá, že jí stačí stejná péče jako jiným pokojovkám. Omyl! Bonsaje vyžadují něco zcela jiného.

Kde se bonsaj zrodila?

Dneska si bonsaj, a hlavně tu pokojovou, můžeme koupit v zahradnickém centru, květinářství i jiném obchodě. Kde ale má tenhle originální dekorativní stromek svůj původ?

Asi vás napadlo, že jejich domovinou je Čína. Dvorní dámy tam v minulosti odpočívaly pod korunami rozkvetlých stromů a vdechovaly omamnou vůni exotických květin. Jednoho zahradníka tehdy napadlo přenést tu krásu i domů. Jak na to? Stromek zasadil do malého květináče, aby zabránil kořenům růst. Přesně tak se v jedenáctém století zrodila první bonsaj neboli květina v misce.

Víte, že každá bonsaj se pěstuje z původní velké rostliny, růst kořenů limituje malá miska a tvar je určován stříháním, zaštipováním a vyvazováním tenkým drátkem? Mezi nejčastěji upravované pokojové bonsaje patří drobnolisté fíkusy a citrusy.

Jak bonsaj dobře vybrat a nespálit se při tom?

Bonsaj je živá rostlina, miniaturní stromeček, který vyžaduje základní péči. Měla by mít plnou korunu, silný kmen a výrazné větvení. Na pěstování je mnohem náročnější než ostatní pokojové rostliny, základem je správně si tu svou bonsaj vybrat.

  • Bonsaj si kupte u specializovaného prodejce nebo u zkušeného pěstitele.
  • Začněte s nenáročnou rostlinou, která vám nějaké ty přešlapy odpustí. Ideální volbou je třeba fíkus.
  • Neřiďte se stářím bonsaje, ale jejím celkovým vzhledem.
  • Kontrolujte zakořenění rostliny, tzn. že se v půdě nekýve.

Víte, že venkovní bonsaje se pěstují snáz? Budete si totiž tvarovat vlastní stromek (ten už na zahradě možná máte) a záležet bude jen na vás a vašem vkusu. Ideální je borovice, modřín, javor, hloh, dub atd.

Náš tip: Udělejte si radost a objednejte si květinu z lásky prostřednictvím našeho online květinářství. S láskou pro vás připravíme kytici a doručíme ji kamkoliv v České republice, včetně Zábřehu nebo Šternberku, ještě dnes.

Jak vypadá péče o pokojovou bonsaj?

Rostlinku už máte doma, pár rad od zkušeného pěstitele jistě také. Komu se jich nedostalo, tady jsou.

  • Základem je dobře vybrat místo, kam bonsaj umístíte. Nemělo by být trvale stíněné ani přímo osluněné, ideální je, když se co nejvíc blíží podmínkám domoviny vaší bonsaje.
  • Relativní vlhkost vzduchu v místnosti nesmí klesnout pod 30 %, suchý vzduch bonsaji nedělá dobře.
  • Většina pokojových bonsají má ráda letnění, tak je vyneste koncem května ven a zvykejte je na sluníčko. Vyvarujte se ale přímému polednímu slunci. Postavte je třeba pod strom. Koncem srpna bonsaj zase přeneste domů.
  • Zálivku přizpůsobte svojí bonsaji a taky teplotě v místnosti, vzdušné vlhkosti, světlu a proudění vzduchu. Mladá rostlina si vystačí s menším množstvím vody než vzrostlá bonsaj, ta, která stojí na chladném a stinném místě zase potřebuje míň vody než ta, co stojí v teple a při intenzivním osvětlení.
  • S přihnojováním opatrně. Bonsaje hnojte pravidelně, ale v nižší koncentraci.
  • Na tvarování a pěstování bonsají si pořiďte speciální náčiní jako různé druhy nůžek a misek, drátů, hnojiv atd.

Náš tip na závěr: Bonsaj je krásným a originálním dárkem, který potěší každého. Perfektně se hodí do bytu, domu, kanceláře i zimní zahrady, navíc vydrží celou řádku let.

Měna
Jazyk