Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Kdo je to florista?

20.01.2018 | Dana Rohová

Kdo je to florista a jaká je jeho práce? | KvětinyOnline

Slyšeli jste někde slovo florista či floristka a nenapadá vás, kam si tento termín zařadit? Není to muzikant hrající na neznámý nástroj ani věda, která se zabývá přírodou. K přírodě má tento výraz ale přece jen blízko.
Florista je totiž člověk, který se zabývá péčí o řezané květiny a hlavně jejich aranžováním. Jak se liší od květináře?

Příruční slovník jazyka českého z let 1935–1957 praví, že florista je ,,někdo, kdo se zabývá sbíráním květin některé oblasti nebo milovník a odborný pěstitel zahradních květin“. Významu ale spíše odpovídá vysvětlení ze slovníku neologismů Nová slova v češtině. Podle něj je florista ten, kdo umělecky váže květiny; aranžér květin.

Čím se tedy liší od květináře?

Florista i květinář aranžují a vážou květiny. Květinář kytici umí také svázat a nazdobit na přání. Florista jde nicméně ještě o krok dále. Snaží se totiž vázat a upravovat květiny do esteticky zajímavých kreací. Dokonce se utkává s ostatními floristy v nejrůznějších soutěžích, a na svém umění tak neustále pracuje.

Florista či floristka vnímají tvar, způsob růstu, strukturu a texturu rostlin, stejně jako hru světel a stínů. Vznikají díky tomu dokonalá aranžmá pro nejrůznější příležitosti. Dovednosti floristů se dají připodobnit k uměleckým malířům a sochařům. Jsou zruční, rychlí, znají materiál a odborné techniky, ale hlavně mají fantazii a prostorovou představivost.

Náš tip: Vydejte se na květinový výlet a objednejte si "barevnou expedici". Každá kytice bude jako malý průvodce po světě květinové diverzity a my ji doručíme kamkoliv v České republice, i do menších měst, jako jsou Zruč nad Sázavou nebo Starý Plzenec, i dnes.

Chcete se stát floristou?

Floristika má svůj původ ve starověkém Egyptě, kdy se krásnými květinami zdobily hroby a obřadní místa. Dnes se toto umění dostává opět na výsluní, a to i u nás. Floristé každoročně soutěží v celorepublikovém mistrovství floristů, kterého se účastní i zahraniční hosté.

Na floristu můžete studovat na Floristické škole v Hradci Králové. Vznikla v roce 1993 a seznámí vás s rostlinami, základy estetiky a tradičními i moderními způsoby vazby a aranžování květin. Jakmile se naučíte vše potřebné, složíte odpovídající zkoušky a stane se z vás Mistr florista.

Poté můžete vyrazit na soutěže do celého světa anebo se zajímavému umění věnovat jako koníčku.

Měna
Jazyk