Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Když se řekne florista

10.04.2019 | Dana Rohová

Kdo nebo co se skrývá pod slovem florista | KvětinyOnline

Květiny jsou radost i perfektní dárek. Dokáží promlouvat i beze slov. Každá žena touží aspoň občas dostat krásnou kytici. Vybrat ji ale není právě jednoduchá záležitost. Dobře zkombinovat druhy i barvy, dát pozor na to, co kytice vyjadřuje, … Pomocnou ruku vám podá florista.

Když se řekne florista

Určitě jste tento pojem už slyšeli. Kam si ho ale zařadit? Určitě si ho správně zařadíte k přírodě a kytičkám. A dál? Florista je člověk, který pečuje o řezané květiny a aranžuje je k sobě. Je to vlastně umělec.

Je tvůrcem rostlinných dekorací, která prozáří každá pokoj, každou slavnost. Pomocí řezaných i hrnkových květin, rostlinného i nerostlinného materiálu. Výsledkem jeho práce není prostá květinová vazba – tu zvládne i květinář, ale umělecké dílo.

Náš tip: Vydejte se na květinový piknik a objednejte si "pestrý květinový koš". My vám dodáme květiny plné chuti a radosti a doručíme ho kamkoliv v České republice, včetně Třebechovice pod Orebem nebo Jablunkova, i dnes.

Florista vs. květinář

Oba váží a aranžují květiny. Květinář ji poskládá a uváže. Florista udělá totéž, ale snaží se přitom o vytvoření zajímavých a nevšedních kreací. Vnímá tvar, strukturu i způsob růstu květin, zohledňuje vliv světla a stínů. Vazba musí být dokonalá ve všech směrech, ze všech úhlů pohledu.

Prosím jednu kytici pro …

Pro výjimečnou ženu? Na slavnostní tabuli? Kytici lučního kvítí? Svatební kytici? Nebo se kytice bude zasílat službou rozvoz květin po Praze a nebo ČR? Ať už přijdete s jakýmkoli přáním, florista či floristka si vždy poradí.

Zhotoví vám kompletní svatební výzdobu, sušené květiny zpracuje v zajímavé aranžmá, ze živých květin uváže kytici k promoci, z lásky, k životnímu jubileu i jen tak pro radost. Poradí si i se smuteční vazbou, dekorací interiérů a aranžmá k svátkům jako Vánoce, Velikonoce, příchod jara.

Základní předpoklady

Nestačí jen znát jednotlivé druhy květin. Je třeba mít cit pro jejich kombinaci, fantazii i prostorovou představivost. To okořenit špetkou zručnosti, rychlosti a trochou techniky.

K základním dovednostem floristy patří uvázat jakoukoli kytici. Musí si poradit i s tím nejtěžším zadáním. Odhadnout, který materiál se pro danou příležitost hodí, jak jednotlivé komponenty sladit v jeden celek.

Počátky floristiky

Věřili byste, že sahají až do dob egyptské kultury? Květiny se využívali k výzdobě obydlí, hrobů i obřadních míst. Byly symbolem lásky i vítězství. Do módy ale floristika vešla až v období renesance. Aranžování květin se stalo módním hitem, vznikl obor zahradník - květinář. Ten si musel poradit nejen s pěstováním květin a jiných exotických rostlin, ale i s jejich aranžováním.

Aby se z vás stal Mistr florista

Nestačí jen umět uvázat kytici. Je třeba studovat a vzdělávat se. Vystudovat floristickou školu je základ, ale tím to nekončí. Sledovat aktuální trendy a účastnit se různých soutěží je přímo povinností.

Při studiu Floristické školy se studenti seznámí se základy estetiky, naučí se různé způsoby vazby (klasické i moderní) a aranžování. Na závěr studia složí zkoušku s certifikátem Mistr florista. Tím se mu otevřou dveře k účasti na různých soutěžích.

Čeští floristé se mohou účastnit Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva, Flora Olomouc, Brněnská růže a účastnit se i různých světových klání.

Měna
Jazyk