Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Jakou květinu jedni milují a druzí zatracují? Lilii!

25.10.2019 | Dana Rohová

Lilie, královna exotických květin | KvětinyOnline

Královna exotických květin, která se vyjímá v každé váze, to je lilie. Některá téměř nevoní, jiná provoní jediným květem celý byt. Víte ale, že lilie jsou považovány i za královny cibulovin? Můžete si je totiž vypěstovat i doma.

Lilie mají svůj původ v afrických tropech. Jedná se o popínavou rostlinu, která se vyšplhá klidně do výšky dvou až tří metrů. Většina druhů není pěstitelsky nijak extrémně náročná, proto si ji s klidem můžete vysadit i na svou zahrádku. O tuto exotickou krásku ale nemusí být ochuzen ani ten, kdo zahrádku nemá. Hybridy se dají pěstovat i v květináčích.

Ohlédnutí za historií lilií

Poprvé se květy lilie objevily na mínojské fresce v Knossu. Je na ní Ariadnin trůn zdobený liliemi. S dalším vyobrazením se setkáváme na pečetním válečku, na kterém je sumerský vládce Gudea z Lagaše, kterému přivádějí manželku. Právě ta má v ruce lilie.

V Řecku, Římě a Egyptě byla lilie symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. V Asii byly některé její druhy ceněné hlavně pro léčivé účinky. Uvařené šupiny cibulek lilie i její poupata a květy se dřív běžně jedli, dneska lilie považujeme za jedovaté, takže si z nich žádný odvar nepřipravujte.

Náš tip: Vylepšete si den a objednejte si "Bouquetovou partituru". My pro vás složíme melodii z nejkrásnějších květů a doručíme ji s harmonií v celé České republice, třeba i do Rychvaldu nebo Nýřan, i dnes.

Lilie jako cibulovina

Většina lilií se vysazuje na podzim nebo na jaře, proto je právě teď ta správná doba na výsadbu cibulek. Hloubka výsadby by měla odpovídat asi dvoj až trojnásobku výšky cibule, na podzim ji přikryjte posekanou trávou nebo chvojím. Ideální je slunné stanoviště, ve stínu se jim dařit nebude. Na rozdíl od jiných cibulovin se cibulky nenechávají uschnout. Jakmile ji vyndáte z hlíny, hned ji zasaďte do jiné.

Aby vás těšily mnoha květy, je třeba jim pravidelně kypřit půdu, zásobovat je živinami (hnojit každé 2 týdny) a dát pozor na přemokřenou půdu.

Chcete lilie pěstovat doma? Pak si kupte už předpěstované rostlinky. Cibulky se totiž vysazují od února do začátku března. Zakrslé lilie dorůstají maximální výšky 30-45 centimetrů, vyšší odrůdy kolem 80-100 cm. Vysaďte je do mírně kyselého substrátu – ideálně s trochou rašeliny pro azalky do keramického květináče.

Lilie jako řezaná květina

V květinářství tuto mohutnou květinu najdete v mnoha barvách. Od bílé přes žlutou, růžovou, oranžovou, červenou až po černou. Bílá lilie je už po dlouhá staletí symbolem nevinnosti, čistoty a upřímnosti. Proč darovat právě kytici lilií?

  • Při správné péči vám dlouho vydrží.
  • Svou krásou přímo uhrane.
  • Jedna lilie „strčí do kapsy“ i tři růže.
  • Hodí se pro každou příležitost.
  • Darováním lilie dáváte najevo, že obdarovaného chcete chránit před vším zlým

V květomluvě je lilie symbolem velkoleposti. Bílá lilie je nejen symbolem nevinnosti, ale i skromnosti. Žlutá mluví o falešné kráse, červená o touze po bohatství. Zlatá lilie symbolizuje vroucnou lásku, oranžová zase nenávist.

Lilie je překrásná květina, kterou si zamilujete na první pohled. Dlouho vydrží a krásně voní. Když jeden květ uvadne, nahradí ho další. Kdo hledá výjimečnou květinu pro výjimečnou ženu nebo příležitost, lilie by měla být jasnou volbou.

Měna
Jazyk