Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Doručení květin - ZDARMA

Chcete si vypěstovat vlastní květiny i zeleninu? Začněte od semínek!

21.09.2020 | Dana Rohová

Vypěstujte si vlastní květiny a zeleninu | KvětinyOnline

Není nad to, vypěstovat si svou vlastní zeleninu. Je to sice běh na dlouhou trať stejně, jako s pěstováním květin, ale bude prostě vaše. Navíc vás to bude ve srovnání s už koupenou sadbou stát jen minimum peněz. Jak rostlinky ze semínek vypěstovat?

Základem jsou semínka

Kupte si jen taková, která chcete tento rok vysadit. Může jít o semínka rajčat, paprik, okurek i nejrůznějších květin. Když vám nějaká semínka zbydou, nic se neděje, počítejte ale s tím, že za rok bude třeba provést test klíčivosti. Ne všechna semínka totiž za rok budou v takové kondici jako letos.

Jak na test klíčivosti?

Určitý počet semínek vysejte na vatu nebo savý filtrační papír, udržujte vlhkost savého materiálu. Když semena do týdne vyklíčí, je vše v pořádku. V opačném případě si pořiďte semínka nová.

Kdy co zasadit?

  • V únoru zasejte petúnie, lobelky, rajčata a papriky. Můžete vysít také rostliny, které odolávají chladu a chcete je brzo sklízet. Třeba hlávkový salát, kedlubny, květák atd.
  • Březen je ideálním měsícem pro předpěstování většiny sazenic. Rajčata, papriky (když to neuděláte už v únoru), pórek, hlávkový salát apod.
  • V dubnu se už nepředpěstovává, ale vysévá na záhon, případně vysazujeme připravenou sadbu.
  • Rajčata, papriky a okurky ven vysaďte až v květnu.
  • Jiřiny vysévejte pod sklo v období únor až duben.
  • Hvozdík vysévejte ven, v období duben–červenec.
  • Hledík se vysévá pod sklo v lednu až březnu.
  • Lichořeřišnici můžete vysít rovnou ven, a to v období březen až červen.
  • Měsíček se vysévá pod sklo v období únor až duben, ven pak březen až červen, případně srpen až říjen.

Pozor na správnou teplotu

Většina květin klíčí při teplotě mezi 22°C-24°C, tedy při teplotě, která je běžná třeba v kuchyni. Po dvou týdnech, kdy si semínka vytvoří kořínek, můžete teplotu snížit na 18°C. Rostliny se tak snáz ubrání různým houbovým chorobám.

Důležitá je i vlhkost vzduchu

Do doby, než si rostlinky vytvoří funkční kořínky a dokáží si zajistit vodu ze substrátu samy, je důležité postarat se jim o skoro 100% vlhkost vzduchu.

Náš tip: Misky nebo květináčky s výsevem zabalte do mikrotenové fólie, nebo k předpěstování sadby použijte speciální sadbováčky s víkem – minipařeniště.

Jakmile rostlinky zakoření, můžete vlhkost vzduchu snížit na 40-70 %.

Nezapomínejte na světlo

V zimě ho je nedostatek, snažte se tedy rostlinkám najít místo v těsné blízkosti okna. Za jarních dnů ale rostlinky nezapomeňte přistínit, aby je sluneční paprsky nespálily.

Náš tip: Semínka zatlačte rovnoměrně do substrátu. Drobná semena už další vrstvou substrátu překrývat nemusíte. Semínka, která klíčí lépe přikrytá, ty posypte vrstvičkou prosátého substrátu.

Měna
Jazyk