Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Chcete si vypěstovat vlastní květiny i zeleninu? Začněte od semínek!

21.09.2020 | Dana Rohová

Vypěstujte si vlastní květiny a zeleninu | KvětinyOnline

Není nad to, vypěstovat si svou vlastní zeleninu. Je to sice běh na dlouhou trať stejně, jako s pěstováním květin, ale bude prostě vaše. Navíc vás to bude ve srovnání s už koupenou sadbou stát jen minimum peněz. Jak rostlinky ze semínek vypěstovat?

Základem jsou semínka

Kupte si jen taková, která chcete tento rok vysadit. Může jít o semínka rajčat, paprik, okurek, bylinek i nejrůznějších květin. Když vám nějaká semínka zbydou, nic se neděje, počítejte ale s tím, že za rok bude třeba provést test klíčivosti. Ne všechna semínka totiž za rok budou v takové kondici jako letos.

Náš tip: Udělejte si radost a objednejte si jedinečnou květinovou kompozici prostřednictvím našeho online květinářství. S láskou pro vás připravíme kytici a rychle ji doručíme kamkoliv v České republice, včetně Hořice nebo Chocně, ještě dnes.

Jak na test klíčivosti?

Určitý počet semínek vysejte na vatu nebo savý filtrační papír, udržujte vlhkost savého materiálu. Když semena do týdne vyklíčí, je vše v pořádku. V opačném případě si pořiďte semínka nová.

Kdy co zasadit?

  • V únoru zasejte petúnie, lobelky, rajčata a papriky. Můžete vysít také rostliny, které odolávají chladu a chcete je brzo sklízet. Třeba hlávkový salát, kedlubny, květák atd.
  • Březen je ideálním měsícem pro předpěstování většiny sazenic. Rajčata, papriky (když to neuděláte už v únoru), pórek, hlávkový salát apod.
  • V dubnu se už nepředpěstovává, ale vysévá na záhon, případně vysazujeme připravenou sadbu.
  • Rajčata, papriky a okurky ven vysaďte až v květnu.
  • Jiřiny vysévejte pod sklo v období únor až duben.
  • Hvozdík vysévejte ven, v období duben–červenec.
  • Hledík se vysévá pod sklo v lednu až březnu.
  • Lichořeřišnici můžete vysít rovnou ven, a to v období březen až červen.
  • Měsíček se vysévá pod sklo v období únor až duben, ven pak březen až červen, případně srpen až říjen.

Pozor na správnou teplotu

Většina květin klíčí při teplotě mezi 22°C-24°C, tedy při teplotě, která je běžná třeba v kuchyni. Po dvou týdnech, kdy si semínka vytvoří kořínek, můžete teplotu snížit na 18°C. Rostliny se tak snáz ubrání různým houbovým chorobám.

Důležitá je i vlhkost vzduchu

Do doby, než si rostlinky vytvoří funkční kořínky a dokáží si zajistit vodu ze substrátu samy, je důležité postarat se jim o skoro 100% vlhkost vzduchu.

Náš tip: Misky nebo květináčky s výsevem zabalte do mikrotenové fólie, nebo k předpěstování sadby použijte speciální sadbováčky s víkem – minipařeniště.

Jakmile rostlinky zakoření, můžete vlhkost vzduchu snížit na 40-70 %.

Nezapomínejte na světlo

V zimě ho je nedostatek, snažte se tedy rostlinkám najít místo v těsné blízkosti okna. Za jarních dnů ale rostlinky nezapomeňte přistínit, aby je sluneční paprsky nespálily.

Náš tip: Semínka zatlačte rovnoměrně do substrátu. Drobná semena už další vrstvou substrátu překrývat nemusíte. Semínka, která klíčí lépe přikrytá, ty posypte vrstvičkou prosátého substrátu.

Měna
Jazyk