Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Pivoňky patří nejen do svatební kytice

04.08.2023 | Dana Rohová

Pivoňky jsou nádherné nejen ve svatebních kyticích | KvětinyOnline

Pivoňka je krásná květina omamné vůně, která kvete od dubna do července velkými květy. Ty působí romanticky, jsou tak ideální volbou do svatebních kytic nevěst, které se vdávají v letním období. Zdobit ale může nejen je, klidně si můžete kytici pivoněk dát i doma na stůl.

Pivoňky jsou vznešené květiny

Když se zaměříme na název květin, latinský název pivoněk pochází z řecké mytologie a je dovozen od jména lékaře bohů, Paióna. Čínské pojmenování šaojao v překladu znamená překrásná nebo kouzelně krásná, a přesně tak bychom pivoňky mohli charakterizovat i my. Nádherné velké květy zaujmou na první pohled, symbolizují štěstí, hojnost, bohatství, soucit, i šťastné manželství. Možná právě proto pivoňky známe hlavně jako součást svatebních kytic.

Víte, že pivoňky byly dřív oblíbenou součástí orientálních zahrad? Jsou historicky spjaty s čínskými císařovnami, symbolizovaly jejich moc a bohatství.

Pivoňka ve váze

Pivoňky se pyšní velkými květy, které mají jedinečné kouzlo. Proč si jimi neozdobit i svůj domov? Abyste si jejich krásy užívali co možná nejdéle, je třeba vědět, jak o ně pečovat. Stačí jedna chyba a květy uvadnou. Pokud je nemáte na zahradě, okamžik sběru neovlivníte, přitom právě to je základem pro to, aby vám dlouho dělaly radost.

Ideální okamžik pro sběr je časně ráno a uříznout je ostrým čistým řezem pod úhlem 45°. Pak jim najděte vysokou vázu, do které napustíte chladnou vodu, ideálně odstátou, a stonky do ní ponoříte alespoň do výše 10 centimetrů. Obden stonky znovu seřízněte.

Když pivoňky dostanete, opatrně je rozbalte, pomocí ostrých nůžek stonek šikmým řezem o 3 až 5 cm seřízněte, odstraňte přebytečné listy a vložte je do vody.

Důležité je najít váze s pivoňkami i správné místo. Nesvědčí jim průvan, preferují světlé místo, kam nedopadá přímé sluníčko.

Náš tip: vyberte si kytici a my ji doručíme na adresu ve Šternberku, Říčanech a po celé ČR.

Pivoňka na zahradě

Proč se jejich nádhernými květy kochat jen ve váze? Kdo má vlastní zahrádku, může se jimi těšit i tam. Vyžadují lehkou až středně těžkou kyprou půdu, ideálně na chráněném slunném místě nebo v polostínu a prostor o velikosti alespoň 1 metr čtvereční. Jelikož ale kvetou jen docela krátkou dobu, ideální je kolem nich vysázet i další květiny, třeba okrasný česnek, fialový kakost apod. V březnu nebo dubnu je třeba pivoňky pěstované na zahradě přihnojit organickým hnojivem.

Zajímavosti okolo pivoněk

Každá květina je opředena mnoha mýty a zajímavostmi, pivoňky na tom nejsou jinak.

  • Národní zahradu pivoněk můžete najít v čínském městě Luoyang.
  • Pivoňka je květinou, která by se měla dávat k 12. výročí svatby.
  • Hodí se nejen do svatební kytice, ale i kytice k promoci a dalším slavnostním příležitostem.
  • Můžete jimi ozdobit i svatební dort.
  • Pivoňka lékařská se výjimečně používá jako expektorans, uvolňuje střevní peristaltiku a léčí žaludeční křeče. Je to ale jedovatá rostlina.
  • V květinířství se můžete setkat s pivoňkami různých barev, květů a velikostí.

Náš tip: Pivoňky nemáte ani na zahradě, ani ve váze, přesto byste se jejich krásou rádi potěšili? Vyrazte do Botanické zahrady hl. m. Prahy nebo do Průhonické botanické zahrady, kde se můžete potěšit pohledem na velké sbírky pivoněk v ČR.

Měna
Jazyk