Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Házení svatební kytice – Co vás čeká, když ji chytíte?

06.09.2019 | Dana Rohová

Proč se hází svatební kyticí? | KvětinyOnline

Ke svatebnímu dni se váže řada tradic. Jejich účelem je zajistit novomanželům štěstí, spokojené soužití a zdravé děti. Je ale jedna tradice, která nemá s novomanželi vlastně nic společného, a přesto se na svatbách dodržuje už pěknou řádku let. Házení svatební kyticí.

Každá žena sní o romantické svatbě plné krásných zážitků. Co jiného si uchovat po celý život než vzpomínky? Jednou ze svatebních tradic, na kterou se ženy těší a rády na ni vzpomínají, je házení svatební kyticí. Na to se těší nejen nevěsta, ale i všechny přítomno neprovdané dívky. Co znamená, když ji chytíte?

Historie svatební kytice

Nevěsty zdobí už po staletí. Dříve to ale nebyly krásné vazby, které berou dech, jako tomu je dnes. Stačil svazek lučního kvítí, česneku nebo bylin, které měly novomanžele ochránit před zlými duchy. Až později je nahradily květiny, symbol štěstí, lásky a plodnosti.

Náš tip: Oživte svůj domov a objednejte si "Florální harmonii". Každý květ bude zpívat svoji vlastní melodii a my tuto harmonii doručíme kamkoliv v České republice, včetně Starého Města nebo Světlé nad Sázavou, klidně i dnes.

Jak je to s házením kyticí?

V době kytice z bylin nebo květů ovocných stromů se jí ještě neházelo. Místo toho se svobodné dívky snažily utrhnout kousíček štěstí pro sebe – prostřednictvím útržku svatebních šatů. Dívky se na nevěstu doslova vrhaly, aby si ukořistily svůj kousek štěstí.

I cena svatebních šatů časem rostla, nevěsty si chtěli uchovat šaty jako památku, nebo pro svou dceru. Proto trhání šatů nahradil jiný zvyk, a to házení podvazkem.

Nevěsta hodila mezi svobodné dívky podvazek a ta, která ho chytila se měla vdávat jako další. Ani to ale nebyla ta pravá cesta. Dívky se často snažily podvazek sundat dřív, než k tomu nastala ta vhodná příležitost a nevěsta se před nimi neustále snažila utéct.

Podvazek nevěsty nosí i dnes, už jím ale nehází. Místo toho se ho ženich snaží nevěstě sundat. A nejlépe se zavázanýma očima bez použití rukou. Podvazek se pak vydraží mezi hosty.

Až jako další v pořadí přišlo házení svatební kyticí. Tato tradice se zachovala dodnes. Svobodné dívky se ke konci svatebního veselí seskupí na jedno místo. Nevěsta se k nim otočí zády a přes levé rameno kytici hodí. Která dívka kytici chytí jako první, ta je další na řadě a do roka může očekávat svatbu.

Náš tip: Chcete si kytici nechat na památku? Pak si pořiďte kytice dvě. Jednu větší – tu si necháte, a jednu menší, kterou hodíme mezi neprovdané dívky.

Platí pověra i dnes?

Svobodné dívky rády věří, že ano. Která by nesnila o krásném princi, který je požádá o ruku? Realita je ale trochu jiná. Ne vždy se zadaří. Určitě jsou ženy, které chytily kytic několik, přesto jsou stále svobodné. Ale znáte to. Výjimka potvrzuje pravidlo.

Měna
Jazyk