Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Nechcete se s kyticí rozloučit? Prodlužte květinám z ní život!

11.03.2022 | Dana Rohová

Těšte se z květin déle díky sušení a lisování | KvětinyOnline

Když dostanete nádherný pugét, chcete se z něj těšit co nejdéle. Jednou ale stejně přijde den, kdy květiny uvadnou a vy je budete muset dát pryč. Možná to opláčete, protože spolu s nimi dáte pryč nějakou pěknou vzpomínku. Víte, že to ale není nezbytně nutné? I uschlé květiny můžete ještě využít. Jak na to?

Květiny můžete usušit

Nejen čerstvé, ale i sušené květiny jsou velmi oblíbené. Mají totiž jednu velkou výhodu. Nemusíte je zalévat ani jim měnit vodu, přesto vám dlouho vydrží.

Víte, že když dostanete třeba kytici 100 růží nebo nějakou velkou míchanou kytici, rozhodně ji nesmíte sušit jako celek? Rozeberte ji na menší svazky, roztřiďte dle druhů a vyberte si zdravé květy. Z jejich stonků odstraňte listy, svazek svažte lýkem a růže zavěste na tmavé místo, kde proudí vzduch hlavičkami dolů.

Víte, že si objednáte krásnou květinovou kompozici přímo z našeho internetového květinářství a dopřejete obdarované okamžik radosti. My se postaráme o její přípravu a rychlé doručení po celé České republice, včetně Plzně nebo Poděbrad, i dnes.

Jak správně sušit květiny?

Jak zmiňujeme už výše, ideální je menší svazky zavěsit do tmavé, suché a vzdušné místnosti s teplotou kolem 25 °C. Ne každý ji ale má, proto se vyplatí znát i další metody sušení květin.

  • Sušení květin se stonky ponořenými ve vodě. Další, i když docela zvláštní způsob, který ale některým květinám vyhovuje víc než sušení v místnosti. Květiny jako růže, jiřinky, hortenzie, šáter nebo laskavec vodu vstřebají a pak pomalu usychají.
  • Čas vysoušení, který jinak trvá dny i týdny, zkrátíte sušením v mikrovlnné troubě. Víte, že díky tomuhle sušení lépe zachováte původní barvy měsíčku, hortenzie, růže, šalvěje, rozmarýny a dalších? Jen si musíte pohlídat, abyste květy nepřipálili.
  • Květiny můžete sušit i v uzavřené nádobě, za pomoci silikagelu, který pohltí vodu obsaženou v rostlinách. Stačí na dno nádoby nasypat asi 5 cm vrstvu silikagelu, na něj poskládat květiny a ty pak silikagelem ještě zasypat.
  • Konzervování květin glycerínem, který vstřebají, je další způsob, jak si květiny uchovat i nadále. Hodí se pro květiny v polovině vegetačního období, ty uvadlé ho už nenasají v takové intenzitě.

Zkoušeli jste květiny lisovat?

Lisování zrecykluje všechny uvadající květy, jakmile to jednou vyzkoušíte, budete si tímto způsobem uchovávat všechny kvítka. Není na tom nic náročného, budete k tomu potřebovat pergamenový papír a pár těžkých knih. Vždyť už jste to určitě někdy dělali, ne? Třeba na základce.

  • Nejprve květinu rozeberte na menší části (stonek, listy, okvětní plátky).
  • Jednotlivé části skládejte na papír vedle sebe, ať víte, co k čemu patří. Případně je můžete i na papír naaranžovat tak, že jednotlivé části poskládáte rovnou k sobě.
  • Připravte si tlustou a těžkou knihu. Otevřete ji a vložte do ní papír s květinami a papír, který dáte nahoru.
  • Knížku zavřete a dejte na ni další těžké knihy.

Náš tip na závěr: Z lisovaných květin si můžete vytvořit krásný obraz, který ozdobí každou stěnu a bude vám připomínat prožité chvíle.

Měna
Jazyk