Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Jak uchovat řezané květiny dlouho krásné a voňavé?

28.04.2021 | Dana Rohová

Víte jak pečovat o darovanou kytici? | KvětinyOnline

Dostali jste nádherný pugét květin omamné vůně a chcete se z něj těšit tak dlouho, jak to jen jde? Musíte vědět, jak je správně uchovat a postarat se o ně. Že to nevíte, nebo si nejste jisti? Čtěte dál!

Jak se postarat o čerstvé řezané květiny?

Krásná květina potěší každou ženu i nejednoho muže. Může vyjadřovat lásku, omluvu, poděkování i vyznání, je ideálním dárkem k narozeninám. Co s ní udělat hned poté, co ji dostanete a rozbalíte z papíru, abyste se vyhnuli ohnutým hlavičkám a opadávajícím lístkům?

Náš tip: Vyberte si svou oblíbenou kytici a my vám ji profesionálně připravíme a doručíme kamkoliv po celé České republice, včetně Prachatic nebo Rychnova nad Kněžnou a to dokonce ještě dnes.

Krok první: Připravte si vhodnou vázu

Když dostanete kytici, neodkládejte ji nikde na stolek se slovy, že se o ni postaráte později. Květiny si zaslouží okamžitou péči. Jako první je třeba připravit si vhodnou vázu a vymýt ji.

Velikost vázy přizpůsobte velikosti kytice, důkladně ji vyčistěte. Ideální je skleněná váza, skrz kterou ke stonkům proniká světlo.

Krok druhý: Do vázy napusťte vlažnou vodu

Ledová voda by kytičkám mohla způsobit šok, mnohem lepší je vlažná odstátá voda pokojové teploty. Pokud jste ke květinám dostali i výživu s dezinfekcí proti zahnívání stonků, nasypte ji do vody a dobře ji rozmíchejte. Dodá květinám všechny potřebné živiny, vydezinfikuje vodu, bude bránit tvoření bakterií.

Víte, že voda by měla dosahovat zhruba do poloviny délky stonku a je třeba ji každý den měnit?

Krok třetí: Seřízněte stonky

Než vložíte květiny do vázy, je třeba jim seříznout stonky, aby mohly dobře nasávat vodu. Jak na to?

  • Připravte si ostrý nůž.
  • Stonky seřízněte šikmým řezem pod úhlem 45 stupňů, ideálně pod tekoucí vodou. Zvětšíte tak plochu, kterou květiny přijímají vodu a živiny. Ty se pak do stonku dostanou rychleji.
  • Při seřezávání si dejte pozor na vzduchové bublinky, které by bránily přísunu vody do stonku.

Víte, že šikmý řez se používá zejména u růží, gerber a frézií? U cibulnatých rostlin s měkkým stonkem jako tulipány, nacisky, kaly a další, se používá rovný řez.

Krok čtvrtý: Odstraňte přebytečné listy

Listy a výhonky, které se nachází na spodní části stonku a byly by ponořené do vody, odstraňte. Voda se nebude tolik kazit.

Krok pátý: Vložte květiny do vázy

Jakmile jsou květiny seříznuté a zbavili jste je přebytečných listů, můžete je vložit do vázy. Ideální je, aby ze začátku voda dosahovala do výšky zhruba ¾ stonku, jakmile vodu nasají, stačí výše zmíněná polovina stonku.

Krok šestý: Najděte květinám vhodné místo

Nedávejte ani na přímé sluníčko, vyvarujte se i průvanu. Dobře jim nedělá ani cigaretový kouř a blízkost topení.

Víte, že čerstvě řezané květiny nemají rády ani blízkost zrajícího ovoce? To vylučuje etylén, jehož působením květiny rychleji uvadají.

Naše květiny připravují lokální internetová květinářství ve všech významných městech ČR, třeba v Ostravě nebo Plzni.

Měna
Jazyk