Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Doručení květin - ZDARMA

Jak uchovat řezané květiny dlouho krásné a voňavé?

28.04.2021 | Dana Rohová

Víte jak pečovat o darovanou kytici? | KvětinyOnline

Dostali jste nádherný pugét květin omamné vůně a chcete se z něj těšit tak dlouho, jak to jen jde? Musíte vědět, jak je správně uchovat a postarat se o ně. Že to nevíte, nebo si nejste jisti? Čtěte dál!

Jak se postarat o čerstvé řezané květiny?

Krásná květina potěší každou ženu i nejednoho muže. Může vyjadřovat lásku, omluvu, poděkování i vyznání, je ideálním dárkem k narozeninám. Co s ní udělat hned poté, co ji dostanete a rozbalíte z papíru, abyste se vyhnuli ohnutým hlavičkám a opadávajícím lístkům?

Krok první: Připravte si vhodnou vázu

Když dostanete kytici, neodkládejte ji nikde na stolek se slovy, že se o ni postaráte později. Květiny si zaslouží okamžitou péči. Jako první je třeba připravit si vhodnou vázu a vymýt ji.

Velikost vázy přizpůsobte velikosti kytice, důkladně ji vyčistěte. Ideální je skleněná váza, skrz kterou ke stonkům proniká světlo.

Krok druhý: Do vázy napusťte vlažnou vodu

Ledová voda by kytičkám mohla způsobit šok, mnohem lepší je vlažná odstátá voda pokojové teploty. Pokud jste ke květinám dostali i výživu s dezinfekcí proti zahnívání stonků, nasypte ji do vody a dobře ji rozmíchejte. Dodá květinám všechny potřebné živiny, vydezinfikuje vodu, bude bránit tvoření bakterií.

Víte, že voda by měla dosahovat zhruba do poloviny délky stonku a je třeba ji každý den měnit?

Krok třetí: Seřízněte stonky

Než vložíte květiny do vázy, je třeba jim seříznout stonky, aby mohly dobře nasávat vodu. Jak na to?

  • Připravte si ostrý nůž.
  • Stonky seřízněte šikmým řezem pod úhlem 45 stupňů, ideálně pod tekoucí vodou. Zvětšíte tak plochu, kterou květiny přijímají vodu a živiny. Ty se pak do stonku dostanou rychleji.
  • Při seřezávání si dejte pozor na vzduchové bublinky, které by bránily přísunu vody do stonku.

Víte, že šikmý řez se používá zejména u růží, gerber a frézií? U cibulnatých rostlin s měkkým stonkem jako tulipány, nacisky, kaly a další, se používá rovný řez.

Krok čtvrtý: Odstraňte přebytečné listy

Listy a výhonky, které se nachází na spodní části stonku a byly by ponořené do vody, odstraňte. Voda se nebude tolik kazit.

Krok pátý: Vložte květiny do vázy

Jakmile jsou květiny seříznuté a zbavili jste je přebytečných listů, můžete je vložit do vázy. Ideální je, aby ze začátku voda dosahovala do výšky zhruba ¾ stonku, jakmile vodu nasají, stačí výše zmíněná polovina stonku.

Krok šestý: Najděte květinám vhodné místo

Nedávejte ani na přímé sluníčko, vyvarujte se i průvanu. Dobře jim nedělá ani cigaretový kouř a blízkost topení.

Víte, že čerstvě řezané květiny nemají rády ani blízkost zrajícího ovoce? To vylučuje etylén, jehož působením květiny rychleji uvadá.

Měna
Jazyk