Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Květinová burza – nedílná součást trhu s květinami

20.06.2019 | Dana Rohová

Zjistěte, co je to květinová burza | KvětinyOnline

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že se do vašich rukou dostanou květiny z druhého konce světa, a přitom jsou stále čerstvé? Velký podíl na tom má takzvaná květinová burza.

Nákup a prodej řezaných květin je velmi náročná záležitost, kterou by bylo téměř nemožné organizovat, kdyby neexistovala květinová burza. Nachází se v Nizozemsku v malém městečku Aalsmeer asi 15 kilometrů od Amsterdamu a každou minutu se tam prodá až několik tisíc řezaných květin z celého světa.

U květin jde hlavně o čas

Květiny jsou krásné, ale křehké. Nepříznivé podmínky jim neprospívají a mohou tak velmi snadno podlehnout zkáze. Při prodeji a nákupu květin jde proto především o čas. Řezané květiny se totiž musí dostat až k cílovému zákazníkovi čerstvé.

Problém je ale v tom, že květiny pochází z různých koutů světa, stejně tak jejich kupci. Tento organizační problém vyřešila až květinová burza v Nizozemsku, kam je v klimatizovaných kamionech nebo letadly dovážena velká část květin vypěstovaných po celém světě. Odtud následně putují až ke kupcům a jejich zákazníkům.

Náš tip: Vydejte se na cestu za nevšedním květinovýi dobrodružstvím a objednejte si "Florální expedici". My vám přivezeme vzácné květiny a doručíme je přímo k vám, ať už jste kdekoliv v České republice, včetně Letohradu nebo Hronova, i dnes.

Holandská burza je trochu jiná

Květinová burza v Aalsmeeru je jedno z nejvýznamnějších center obchodu se řezanými květinami. Pěstitelé z celého světa zde každý den nabízí své zboží a kupci se účastní takzvané holandské burzy. Její princip se však od té klasické burzy v mnohém liší.

Důležitá je první nejvyšší nabídka. Cena květin začíná poměrně vysoko nad běžnou prodejní cenou daného druhu nebo kultivaru. Následně cena postupně klesá, dokud obchodník nezmáčkne tlačítko, čímž akceptuje aktuální nabídku. Během několika málo minut tak obchodníci mohou pořídit vše, co je potřeba.

Dříve se kupci účastnili burzy osobně, dnes už většina obchodů probíhá za pomoci počítače, tedy na dálku.

Návštěvníkům vstup povolen

Budova holandské květinové burzy v Aalsmeeru je přístupná také návštěvníkům a jedná se o opravdu zajímavou podívanou.

Návštěvu květinové burzy je dobré spojit také s prohlídkou botanické zahrady Keukenhof, která se nachází nedaleko. Takže až zavítáte do Nizozemska, nezapomeňte si naplánovat svůj květinový výlet.

Měna
Jazyk