Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Aranžování květin jako druh umění

17.03.2019 | Dana Rohová

Aranžování květin jako druh umění  | KvětinyOnline

Květiny a dekorace z nich vytvořené nejsou žádnou novinkou. Aranžmá z živých květin zdobila paláce i obyčejná obydlí už před dávnými časy. Jejich opravdový rozmach nastal v období renesance. Obliba květin v průběhu let určitě neklesla. Spíše naopak. Aranžování květin je dnes v některých kulturách dokonce považováno za druh umění.

Aranžování květin v průběhu věků

Kdy si lidé začali zdobit květinovými dekoracemi své domovy, to už se asi nedozvíme. Víme však, kdy se aranžování květin stalo opravdovým hitem. Bylo to v období renesance. Tyto časy obecně přály krásným věcem – květiny tak samozřejmě nemohly chybět. Květy svázané do obrovských kytic, věnců nebo girland zdobily paláce, menší květinová aranžmá se stala módním doplňkem, kterým ženy zkrášlovaly své vlasy i róby.

V 17. století se poté obyčejná láska ke květinám proměnila v nefalšované šílenství – důkazem je známá tulipánová horečka, která vypukla v Holandsku a která z obyčejných cibulek udělala velmi žádané a luxusní zboží.

Následující období už bylo klidnější a neslo se ve znamení návratu k přirozenosti. Světu květinových dekorací tak jasně dominovalo luční kvítí a květiny volně dostupné na každé zahrádce. Klidné evropské vody zčeřilo až květinové umění Dálného východu, které je známé pod názvem ikebana. A v tomto ohledu se dodnes nic nezměnilo – dokonalá harmonie barev a vůní nás zkrátka nepřestává fascinovat.

Náš tip: Vytvořte si svoji soukromou květinovou džungli a objednejte si pestrý květinový "prales". My vám dodáme květiny a doručíme je kamkoliv v České republice, třeba do Telče nebo Stochova, i dnes.

Ikebana jako královna květinových dekorací

Aranžování a vazba květin jsou populární snad úplně všude. V Japonsku však tato disciplína získala zcela nový rozměr – jednoduše ji zde proměnili v umění. Také na to měli dostatek času. Ikebana (nebo také kadó), jak jsou zde květinová aranžmá nazývána, se v Japonsku šířila už s příchodem buddhismu.

Od našeho stylu vazby květin se ikebana odlišuje v mnoha aspektech. Není zde kladen důraz pouze na vzhled květů, ale na krásu celé květiny. Při vazbě jsou zohledňovány tři linie symbolizující nebe, zemi a lidstvo. Tyto linie, které jsou v dokonalé harmonii, tvoří základní prvek každé vazby. Podle nich je vybírána délka i umístění jednotlivých květin. Správné vytvoření aranžmá je opravdová věda – kromě zmíněných linií hraje roli také roční období, příležitost a prostor, pro který je květinová dekorace určena. Pravidel existuje opravdu mnoho. V některých věcech však máte „volnou ruku“. Dle fantazie lze vybírat květiny, rostliny i další přírodní materiály a také nádobu, do níž aranžmá umístíte.

Není divu, že se ikebana velmi rychle rozšířila do celého světa – dnes už se toto překrásné umění studuje i v jiných zemích a s aranžmá vytvořenými dle tradičních japonských zásad se můžeme setkat na nejrůznějších místech.

Měna
Jazyk