Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Sezóna tulipánů začíná!

08.04.2021 | Dana Rohová

Jaká je historie pestrobarevných tulipánů  | KvětinyOnline

Jaro pomalu klepe na dveře, spolu s ním se zase vrací na scénu jedna z nejběžnějších a nejoblíbenějších květin, tulipán. Zdobí vázy i záhonky, než se k nám a do ostatních Evropských zemí vůbec dostaly, musely urazit dlouhou cestu z Číny a Turecka až do Holandska. Během ní zlomily nejen srdce mnoha dam, ale i státní ekonomiky. V 17.století totiž málem položily na lopatky třeba ekonomiku celého nizozemského království.

Jak je to možné? Cena cibulek tulipánů se vyšplhala do závratných výšin, tulipány byly žhavou módou a lidé byly za příslib téhle rozkvetlé krásy ochotni obětovat celé jmění. Tahle tulipánová horečka trvala dlouhých 5 let, jediná cibulka prý stála téměř tři čtvrtě milionu korun.

Trocha historie

Když řekne tulipán, mnozí z nás si hned představí větrné mlýny a ucítí vůni sýrů. Jak by taky ne. Spojujeme si je totiž s Nizozemskem, a to i přes to, že není jejich domovinou. Jak jsme zmínili už v úvodu, jejich domovinou je Čína. Odtud se nejprve dostaly do Osmanské říše, kde si je zamilovali sultáni. Právě zde dostaly tyhle úžasné květiny i své jméno, které vzniklo zkomolením slova pro tureckou pokrývku hlavy, turbanem.

Kdo za tím zkomolením stojí? Rakousko-uherský velvyslanec v Cařihradu, který o tulipánech psal císaři Ferdinandu I. Zakrátko po dopisu dorazily v polovině 16.století do Prahy i cibulky této, dosud exotické květiny. První tulipány, které Evropa spatřila, tak vykvetly v císařských zahradách Pražského hradu, vedle Jeleního příkopu.

Náš tip: Překvapte své blízké barevnou kyticí tulipánů. Objednejte si ji nyní a my vám ji s radostí připravíme a pošleme na jakoukoliv adresu v České republice, třeba i do Domažlic nebo Frenštátu pod Radhoštěm, a to co nejdříve.

Jak pokračovala cesta do Nizozemí?

Z císařských zahrad Pražského hradu se tulipány dostaly do vídeňské botanické zahrady, odtud pak s botanikem Charlesem de L´Eclusem do holandského Leidenu, kde ozdobily nově založenou univerzitní zahradu. Zdejší obyvatelé jimi byly tak uchváceni, že je ze zahrady kradli a zdobili jimi svoje vlastní zahrádky. My jim to nemůžeme mít ale ani trochu za zlé, protože se díky tomu počátkem 17. století dostaly i do nabídek obchodníků.

Víte, že tulipán se poměrně nedávno symbolicky vrátil na místo, odkud se kdysi vydal na dobrodružnou výpravu po starém kontinentu? Velvyslankyně Nizozemského království darovala bývalému pražskému primátorovi Pavlu Bémovi cibulky tulipánů, symbol své země, a společně je zasadili v pražské Stromovce.

Jak je to s tulipány dnes?

Asi největší koncentraci rozkvetlých tulipánů mnoha barev najdete spolu s dalšími jarními květinami v nizozemském květinovém parku Keukenhof na okraji městečka Lisse, kde je celá ta nádhera veřejnosti přístupná od poloviny března do poloviny května. Po zbytek roku zdejší zahradníci připravují výsadbu na další rok. A že je to hodně práce. Musí totiž ve třech vrstvách nad sebou vysázet na sedm milionů cibulek.

Během období květu jarních cibulovin se v Nizozemsku můžete s tulipány setkat také na květinových vozech, které vyjíždí třeba na čtyřicetikilometrovou pouť mezi Noordwiikem a Haarlemem. Vozů zdobených miliony květů jede kolem dvaceti, jednotliví tvůrci mezi sebou soutěží o nejlepší výtvor.

Čtěte také: Tulipány, narcisy nebo macešky: Které květiny patří k jaru?

Co tulipány a Češi?

My je milujeme! Každý rok se na kytičku těchto pestrobarevných krasavců těšíme. Potvrzuje to i žebříček aalsmerské burzy, aukční síni v Aalsmeru, kde celé vagony květů během zlomku sekundy mění majitele. Nejvíc tulipánů odtud míří do Německa, Francie a Británie, my se spolu s Američany dělíme o krásné třinácté místo.

Víte, že tulipány značí upřímný cit, porozumění, touhu a nadšení? Jen pozor na žluté tulipány, které stejně jako ostatní žluté květy symbolizují pýchu a žárlivost. Naopak červený tulipán vyjadřuje pravou a silnou lásku a důvěru, bílý odpuštění a svobodu, purpurový vznešenost a ten žíhaný, jehož okvětní lístky připomínají plameny, zase upřímnost a krásné oči.

Kytice tulipánů, které rozvážíme, připravujeme v lokálních květinářstvích po celé ČR, třeba v Ústí nad Labem nebo Hradci Králové.

Měna
Jazyk