Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Tipy na zajímavá a originální aranžmá z živých květin

30.06.2019 | Dana Rohová

Jak zvolit správné květinové aranžmá | KvětinyOnline

Máloco potěší ženu tolik jako krásná kytice, která promění interiér vašeho domova k nepoznání. Zkuste něco nového. Darujte květinovou vazbu nebo originální aranžmá z řezaných květin.

Možná se to nezdá, ale floristika je umění. Není vůbec jednoduché nakombinovat různé květiny, zvolit tu správnou vazbu.

Jak zvolit vhodné květinové aranžmá?

Řiďte se prostředím. Květiny musí s okolím ladit. Do moderního interiéru patří spíš extravagantní vazby než luční kvítí.

Do bytu, který je zařízen v duchu venkova se hodí slunečnice, kopretiny, okrasné trávy a zvonky. Do moderně zařízených prostor zase orchideje, mečíky, amarylis nebo anthurium. Potrpíte si na masivní historický nábytek? Dozdobí ho pivoňky, růže, lilie nebo hortenzie.

Velikost aranžmá záleží na velikosti prostoru. Ve velké hale se maličká vazba ztratí a naopak. V malé komůrce, bude velká kytice zabírat hodně prostoru.

Náš tip: Založte si svou vlastní květinovou louku a objednejte si luční kytici. My vám doručíme květiny z divoké přírody kamkoliv v České republice, třeba i do Veselí nad Lužnicí nebo Kojetína, i dnes.

Z jakých květinových aranžmá můžete vybírat?

Ikebana
Umění z Japonska. Neklade se v ní důraz jen na vzhled květů, ale na krásu celé kytice. Ta je tvořena třemi liniemi – nebe, země, lidstvo, které musí být v dokonalém souladu.

Ikebana je poměrně náročné umění. Nejen že musí být linie v souladu, důležité je také roční období, prostor, kde bude aranžmá umístěno i příležitost. Do vazby patří různé druhy květin, rostliny i přírodní materiály.

Květinové boxy
Trend poslední doby. Dají se s nimi vykouzlit zázraky. Krabice mohou mít různý tvar, květiny jsou naaranžované všemi možnými způsoby, může je doplnit vzkaz i drobný dárek.

Jejich výhodou je, že na takovou kytici není potřeba váza ani pečovat o stonky. Flower box je tvořen metodou „vypichování“. Jednotlivé kvítky se totiž vpichují do aranžovací hmoty.

Luční styl
"Neupravená, ledabylá" vazba má také čím dál víc příznivců. Vypadá neupraveně, přesto krásně. Své místo v ní mají nejen květiny, ale i různé větvičky, listy nebo bobule.

Jak se z květin dlouho radovat?

Základem jsou čerstvé květiny a správná péče. Už při vázání kytic je třeba pečlivě vybírat květiny. Žádné mdlé, oschlé a překvetlé květy tam nemají místo. Volte čerstvé květiny s dlouhou výdrží.

Stonky květin seřízněte šikmým řezem (nestříhejte je, použijte ostrý nůž), vložte je do čisté vázy a pravidelně vyměňujte vodu. Můžete do ní přidat i speciální výživu pro řezané květiny. Snažte se vyhnout přímým zdrojům tepla.

Náš tip: Když vám květy růží nebo gerber začnou uvadat, pomůže horká voda. Konec stonku gerbery do ní stačí ponořit na pár minut a pak seříznout stonek. Když uvadají růže, seřízněte jim stonek, vložte je do vázy, naplňte ji horkou vodou a růže tam nechte.

Měna
Jazyk