Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Tajemství modré růže

09.08.2019 | Dana Rohová

Historie modrých růží | KvětinyOnline

Růže jsou královny květin. Patří mezi nejoblíbenější květiny vůbec. V každém květinářství je najdete v mnoha různých barvách. Spatřili jste tam i modré růže a ptali se, kde se vzaly? Čtěte dál.

Kde se vzaly modré růže?

V přírodě je nenajdete, stojí za nimi jeden trik. Pěstitelé totiž přišli na způsob, jak smetanové růže zbarvit do modra. Postup vám ale žádný z nich nesdělí, s ostatními totiž soupeří, která z nich bude lepší a barva jí vydrží déle.

Každopádně je třeba růže obarvit hned po sklizni. Stonky se ponoří do speciální lázně. Odtud se barva šíří stonkem až do květu. Modré jsou i listy. Barvivo musí být čistě přírodní, což je ošetřeno zákonem. Pokuta za porušení není vůbec malá.

Chcete i vy potěšit někoho, na kom vám záleží, nevšední květinou? Nechte jí/jemu doručit krásnou kytici z modrých růží.

Náš tip: nastartujte svůj den a objednejte si "Květinový adrenalin". Každá kytice bude jako malá dávka energie a my ji rychle rozvezeme až k vašim dveřím v ČR, včetně Tanvaldu nebo Kravař, i dnes.

Proč je v přírodě nenajdeme?

Barva květin je dána barevnými pigmenty ze skupiny anthokyanů. Těch je více než 200, u květin ale najdete jen tři z nich:

  • Cyanidin (karmínový)
  • Pelargonidin (oranžovo-červený)
  • Delphinidin (fialovo-modrý)

Na čem modrá barva závisí?

Odstín modrého barviva závisí na pH tekutiny uvnitř vakuol buněk v korunních plátcích květu. Sytě modrá barva bude jen v zásaditém prostředí, v kyselém prostředí dosáhne barvivo různých odstínů červené. Vakuoly růží obsahují kyselý roztok, proto jsou nejčastěji červené, růžové nebo žluté. Navíc neumí syntetizovat delphinidin, proto nikdy nejsou modré.

Japonským vědcům se již několik let zpět podařilo růže s modrým květem vypěstovat, zatím ale jen pár kusů. Tomu pak odpovídá i jejich pořizovací cena a to, že je koupíte jen v několika málo květinářství v zahraničí. Cena je značně vysoká a odpovídá jejich vzácnosti.

Modré růže a květomluva

Své city můžete vyjádřit nejen slovy, ale i květinou. Každá z nich má svůj význam, stejně tak jejich barva. Květomluva, jako prostředek vyjadřování pocitů, je známa už z dob harémů. Svého rozkvětu dosáhla za vlády královny Viktorie.

Růží vyjádříte mnoho emocí. Patří mezi ně láska, vášeň, krása i pýcha. Každá barva má svůj význam.

Modré růže zaujmou svou nevšední krásou a lákají ke koupi. Víte ale, co jejich prostřednictvím sdělujete?

Jak už jsme zmínili, modré růže v přírodě nenajdete. Pro složitý postup jejich vzniku jsou dokonce vzácné, a ne každé květinářství je má. Když zabředneme do jazyka s názvem „Květomluva“, zjistíme, že i jejich význam je krásný a nevšední.

Modré růže vyjadřují věrnost, uznání, obdiv. Když ji muž daruje ženě svého života, nedaruje jí jen květinu. Spolu s ní jí daruje i své srdce. Oblíbené jsou i jako dar pro ženu, které se narodil chlapeček.

Kde modré růže sehnat?

Buď obejdete několik květinářství a budete se ptát, zda mají modré růže k dispozici, nebo můžete využít rozvozu květin. On-line, z pohodlí Vašeho domova, kanceláře nebo klidně i zahraniční cesty si růže modré barvy objednáte a e-květinářství je doručí na místo určení. Kolik si jich objednáte?

Měna
Jazyk