Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Květomluva aneb jaký význam mohou květiny mít

13.04.2018 | Dana Rohová

Poznejte pravý význam květin | KvětinyOnline

Květomluva, dávno zapomenutý jazyk, který má původ až v dalekém starověku. V Anglii za vlády královny Viktorie ovládal květomluvu skoro každý. Ačkoli se na tento tajuplný jazyk postupně zapomnělo, význam některých květin se uchoval dodnes.

Květomluva se tedy zabývá symbolikou květin, kterou používá k vyjádření pocitů nebo názoru. Darováním květiny tak můžete své milované říct, jak je pro vás důležitá, nebo projevit své matce vděčnost za krásné dětství. Tomuto jazyku dnes už mnoho lidí nerozumí – a je to škoda.

Pokud si ale květomluvu alespoň trochu osvojíte, budete mít příště jasno, kterou květinu vybrat, abyste co nejlépe vyjádřili své pocity. Obdarované ženě potom nezapomeňte trochu napovědět, co máte na srdci, například pomocí vzkazu na kartičce: „Nemohu najít správná slova, a proto Ti posílám rudé růže jako symbol mé lásky.“

Náš tip: Vytvořte si svůj osobní květinový ráj a objednejte si "barevný Eden". Každá kytice bude malým rájem na zemi a my ji doručíme až k vám, ať už jste kdekoliv v České republice, i do menších měst, jako jsou Nové Strašecí nebo Luhačovice, i dnes.

Růže – symbol lásky?

Pro správné pochopení symboliky květin je potřeba si uvědomit, že nezáleží pouze na druhu květu, ale také na jeho barvě. Jako příklad skvěle poslouží právě růže, které jsou zaručeně nejoblíbenější květinou, pokud jde o vyznání lásky.

Růže jsou opravdu symbolem lásky, musí být ale rudé. V případě, že vyberete jinou barvu, je jejich význam zcela odlišný. Světle růžovou růží dáte najevo své sympatie, tmavě růžovou zase vděčnost. Modrá růže je symbolem věrnosti a bílá zase nevinnosti. Oranžová skvěle vyjádří touhu a žlutá zase upřímnost nebo odpuštění. Vypadá to poměrně složitě, ale zkuste se řídit svými pocity a propojit je s jednotlivými barvami. Má to svou logiku.

Slovník plný květin

Pamatovat si významy všech květin může být opravdu náročné. Proto jsme pro vás připravili takový malý slovník květomluvy, kde najdete ty nejdůležitější z nich. Pomůže vám, pokud budete stát před rozhodnutím, jakou kytici poslat své drahé. Některé květiny jsme přidali pouze pro zajímavost.

Květiny a jejich význam:

Bodlák – „Urážíš mě.“
Fialka modrá – „Vyslyš mou lásku.“
Frézie – radost a uznání, „Neztrácej naději.“
Gerbera – upřímnost, „Jsem k tobě upřímný.“
Chryzantéma – láska, přátelství a věčnost Iris – víra a naděje, „Důvěřuj mi.“
Jiřina – falešná hra a proradnost, „Pýcha stíní tvou krásu.“
Karafiát bílý – nejistota a touha, „Rozhodni se brzy.“
Karafiát červený – obdiv
Karafiát žíhaný – odmítnutí
Karafiát žlutý – zklamání
Kopretina – „Jsi krásná.“
Lilie – čistota, nevinnost, skromnost, „Má láska je upřímná.“
Narcis – „Zůstaň stále tak milá.“
Slunečnice – hrdost a oddanost
Tulipán bílý – odpuštění, svoboda a důstojnost
Tulipán červený – důvěra, pravá láska
Tulipán fialový – vznešenost
Tulipán žíhaný – upřímnost
Tulipán žlutý – neopětovaná láska, ale také radost

Další zajímavosti o květinách, např. zda sudý nebo lichý počet květin v kytici, se dozvíte v našem článku "Vše, co vás zajímá o květinách".

Měna
Jazyk