Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Vše, co vás zajímá o květinách

03.01.2023 | Dana Rohová

Vše, co vás zajímá o květinách | KvětinyOnline

Květiny miluje snad každá žena a nejeden muž. Řeknou za nás víc než tisíc slov, používáme je jako omluvenku i poděkování, vyjadřujeme jimi své city, někdy si je dáváme jen tak, pro radost. S našimi životy jsou spojeny odjakživa, přesto nad nimi často dumáme a pokládáme si nejrůznější otázky. Na ty nejčastější se vám pokusíme odpovědět.

Jaké květiny patří mezi nejoblíbenější?

Těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Každá má ráda jiné květiny, jinou barvu. Záleží na každém z nás, jaké si zamilujeme. Pro někoho jsou nekrásnější růže, pro jiného gerbery, pro dalšího karafiáty a jiného zase třeba lilie.

Obecně ale můžeme říct, že celosvětově patří mezi nejoblíbenější růže jako symbol lásky, které jsou dostupné v mnoha barvách i odrůdách. S růžemi prostě nikdy nešlápnete vedle, na světě snad nenajdete člověka, který by je neměl aspoň trochu rád.

Náš tip: Udělejte si radost a objednejte kytici přímo z našeho online květinářství. My se postaráme o její přípravu a doručení kamkoliv v České republice, a to i ještě dnes, třeba do Nymburka nebo Mariánských Lázní.

Jsou lepší řezané květiny nebo ty v květináči?

Řezané květiny dostáváme k narozeninám, svátku nebo jiným slavnostním příležitostem. Dáváme je do vázy, zdobíme jimi stůl. Na parapet se zase hodí pokojové rostliny v květináči, které nám vydrží déle než ty řezané. Záleží na každém z nás, doma můžeme mít obojí.

Živé nebo umělé květiny?

Čerstvě řezané květiny krásné voní, hodí se i jako dárek. Těšit nás sice budou jen omezenou dobu, na kráse jim to ale rozhodně neubírá. Kdo se z pestrobarevných květin chce těšit donekonečna, nebo ten, kdo je na čerstvé květiny alergický, ten asi sáhne po umělých květinách. Zase záleží na každém z nás, jakým dáme přednost.

Jak dlouho vydrží květiny ve váze?

Každá řezaná květina má jinou životnost, navíc ji hodně ovlivňuje péče, kterou květinám ve váze věnujeme. Třeba takové chryzantémy vydrží ve váze 2-4 týdny, orchideje 2-3 týdny, lilie, frézie a alstromerie zhruba dva týdny. Většina ostatních květin má životnost zhruba 1 týden.

Sudý nebo lichý počet květin?

Vždy se říkalo, že sudý počet květin patří do smutečních kytic, pokud někomu dáváme kytici z lásky, k narozeninám nebo jiné příležitosti tomu, kdo je naživu, pak by kytice měla obsahovat lichý počet květin. Toto pravidlo už dnes ale neplatí tak striktně. Mladší generace počet květin už tolik neřeší, u starších osob si na to ale radši dejte pozor.

Co symbolizují bílé růže?

Bílá je barvou nevinnosti a čistoty, platí to i u růží. Kytice bílých růží je oblíbenou volbou na svatební obřad, však se jim také někdy říká svatební růže. S bílými růžemi ale můžete vyrazit i na pohřeb, zejména tehdy, kdy zemře mladý člověk. To pak růže vyjadřují nevinnost a předčasný konec života.

Jak pečovat o řezané květiny?

Každá květina vyžaduje maličko jinou péči. Obecně ale vždy platí, že když dostaneme kytici, měli bychom ji vložit do čisté umyté vázy s odstátou vodou. Ještě předtím ale stonky seřízneme asi o 2 cm šikmým řezem (pod úhlem 45°) a obereme listy a trny, které by byly ponořeny do vody. Vodu pak pravidelně měníme každé dva dny, pravidelně také seřezáváme stonky.

Jak potěšit květinami někoho, kdo je příliš daleko?

Chtěli byste květinami potěšit maminku, babičku, kamarádku, přítelkyni nebo někoho jiného, kdo se zrovna nachází desítky i stovky kilometrů daleko, ale nevíte, jak na to? I tahle situace má řešení. Kytici můžete poslat prostřednictvím kurýra rozvozu květin. Stačí si vybrat květinářství, které tuto službu nabízí.

Měna
Jazyk