Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Někoho květiny potěší, jinému mohou ublížit. Pozor na alergii!

10.06.2020 | Dana Rohová

Květiny, které potěší i alergiky | KvětinyOnline

Rostliny a jejich pěstování jsou pro většinu z nás potěšením. Bohužel jsou mezi námi i tací, kterým je to odepřeno. Lidé, které trápí alergie na pyl. Donést jim kytici může být pěkné faux pas. Pokud nesáhnete po květinách, které alergikům neublíží. Jaké to jsou?

Alergie se objevují stále častěji

Počet alergiků bohužel neustále roste. Kromě alergie na roztoče je rozšířená i alergie na pyl. Dispozice se dědí, takže pokud oba rodiče jsou alergici, je tu velká pravděpodobnost, že potomek na tom nebude jinak.

Když se řekne alergie

Alergie je nepřiměřené až přehnaná reakce našeho organismu na podněty, se kterými se běžně setkáváme. Projevují se různým způsobem – od vodnaté rýmy, slzení očí a kýchání až po kožní reakci, nebo potíže s trávením.

Náš tip: Navštivte naše online květinářství KvětinyOnline a udělejte si radost objednáním kytice plné krásných květů. Jsme tu pro vás, abychom ji s láskou připravili a rychle doručili kamkoliv v České republice, třeba do Mnichova Hradiště nebo Bystřice pod Hostýnem, i dnes.

Jaké květiny alergikovi ublíží a které ne?

I alergik si doma může dopřát potěšení ve formě řezaných květin. Je ale třeba vybírat takové, které mu nezpůsobí žádné problémy.

  • Vyvarujte se rostlin, které produkují hodně pylu (lilie, kapradiny, levandule, dekorativní traviny apod.)
  • Volte raději květiny, které nemají pyl vůbec, nebo je těžký.

Víte, že množství pylu v květinách je často závislé na druhu opylování? Květiny, které jsou opylovávány větrem ho mají nejvíc. Květiny, které opylovává hmyz jsou pro alergiky bezpečnější, protože pyl je schovaný uvnitř květu.

Rostliny, které mají pylu málo, nebo žádný, kvetou většinou jen hodně krátkou dobu.

Za bezpečné květiny pro alergiky považujeme tulipány, hledíky, třešeň, kosatec, macešku, hyacint i hortenzii. Ublížit by jim neměly ani růže, které pyl mají, ale je hodně těžký. Na trhu najdete i speciálně vyšlechtěné slunečnice, které jsou nealergenní.

Dejte si pozor i na silnou vůni

Květiny pro alergika nevybírejte jen pohledem a hlavou, ale i nosem. Častým zdrojem potíží totiž je i silná vůně. Vyvarujte se lilií, jasmínu, šeříku, gardénii, bříze i ambrozii.

Opatrně při manipulaci

Květiny přátelské k alergikům nevyžadují moc péče. Během ní se totiž do vzduchu mohou uvolnit alergeny.

A co rostlina v květináči?

Napadlo vás darovat místo čerstvě řezaných květiny ty v květináči? Dobrý nápad. Pokojové květiny většinou produkují jen minimum pylu. Jenže ne všechny pokojovky jsou pro alergiky bezpečné. Problém není v samotné květině, ale v tzv. mediátorech ( serotonin, histamin a heparin).

Náš tip: Pokud jste alergik nebo astmatik, dejte si pozor na kvetoucí rostliny a plíseň, která vzniká v květináčích.

Měna
Jazyk