Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Léto je za rohem, přijde i čas bylinek

08.07.2023 | Dana Rohová

Léto plné bylinek - objevte poklady luk a zahrádek | KvětinyOnline

Sluníčko tráví na obloze čím dál víc času, jasná známka toho, že se blíží léto, čas koupaček i procházek po rozkvetlých loukách. Na nich najdete kromě pestrobarevných květin i nějaké ty bylinky, které uleví tělu i duši, některé se hodí i k ochucení pokrmů. Na jaké bylinky se můžete těšit a které si sami můžete vypěstovat?

Bylinky si může posbírat každý

Naše babičky bylinkám věřily, řešily jimi mnohé neduhy. Však si je také mnozí z nás pamatují, jak chodí po lese nebo louce s košíčkem a nůžkami a hledají ty pravé květiny a bylinky. Když je donesou domů, usuší je, oberou lístky, nadrolí je a uloží je do kořenek, případně si z nich vyrobí různé směsi koření nebo na čaj.

Že vy nic z toho nedokážete, ani bylinky nepoznáte? Vše se dá naučit, a nemusíte být ani babka kořenářka, kterou známe z pohádek.

Víte, že u nás můžete objednat květiny a my je doručíme do Prahy, Hradce Králové, Liberce a celé ČR

Jaké bylinky se na louce dají nasbírat?

Jak pravily naše babičky, na každé trápení se najde nějaká ta bylinka, která přinese úlevu. Některé se dají pěstovat na zahrádce, jiné najdete v lese, další se ukrývají na louce, po které se tak rádi procházíte. Až tam půjdete příště, vezměte si košíček, nůž nebo nůžky a dívejte se kolem sebe. Co můžete objevit?

Sedmikráska je všude, její účinky vás překvapí

Tahle nenápadná, přitom krásná a všudypřítomná rostlinka má přírodní antibiotické vlastnosti, oceníte ji jak při potížích s močovými cestami, tak při oslabené imunitě nebo kašli. Ochutnat ji můžete hned, jakmile ji utrhnete, případně ji využít k ozdobení salátů. No a samozřejmě si ji můžete i usušit.

Dobromysl uleví duši i trávení

Taky jste na louce obdivovali růžovofialové kvítky? A nešlo náhodou o dobromysl neboli oregano, které je nejen přírodním antidepresivem, které udělá dobře duši, ale dokáže ulevit i při střevních potížích nebo bolestech žaludku.

Víte, že oregano najde uplatnění i v kuchyni nebo při grilování? Můžete si z něj také připravit čaj. Stačí lžičku oregana přelít 250 ml horké vody, nechat 10 minut louhovat, přecedit a můžete ho pít.

Smetanka lékařská

Pampelišku najdeme stejně jako sedmikrásku na většině zahrad i luk, odborně se jí říká smetanka lékařská. Sbírá se kořen, listy, květ i stonky, vyrobit si můžete mast, balzám, sirup i pampeliškový ocet. Má antibiotické vlastnosti, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu.

Jitrocel kopinatý

Sbírá se od května do srpna, než se objeví první květní stvoly, tlumí kašel, má protizánětlivé účinky, pomáhá při onemocnění tlustého střeva. Čerstvě utržený list pomáhá na puchýře, odřeniny i bodnutí hmyzu. O čem je řeč? No přece o jitroceli.

Zlatobýl potěší ledviny a močové cesty

Bylinka s močopudnými účinky a schopností rozpouštět ledvinové kamínky se jmenuje zlatobýl celík. Bohužel je snadné ji zaměnit, proto ji sbírejte jen tehdy, když bezpečně víte, že to je zlatobýl. Připravit si pak můžete třeba čaj.

Měsíček lékařský zná každý zahradník

Není všestrannějšího pomocníka, než jakým je měsíček lékařský. Najdeme ho na mnoha zahrádkách i na louce, pyšní se krásnými oranžovožlutými květy s léčivými účinky. Podporuje trávení, činnost jater, správné fungování dýchacího systému i přirozený stav pokožky, květy obsahují spoustu betakarotenu, saponinů, silic, vitamín C, hořčin a další látky. Hodí se k přípravě čaje, tinktury, masti, krému nebo jako přísada do koupele.

Voňavá levandule

Další bylinkou, která příjemně uklidní, a to nejen svými účinky, ale i vzhledem a vůní, to je levandule. Užívá se ke zklidnění, pomáhá v boji proti stresu, podporuje trávení, pomáhá při poruchách spánku. Má i antibakteriální účinky, používá se i k dezinfekci. Můžete si z ní připravit čaj, sirup i vodu na pleť, sušené květy se dávají i do látkových sáčků pod polštář.

Měna
Jazyk