Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Jaké bylinky si můžete vypěstovat doma?

23.09.2022 | Dana Rohová

Jaké bylinky vám doma nesmí chybět? | KvětinyOnline

Krásně nevoní jen květiny, dům mohou provonět i bylinky. Radost vám mohou dělat i měsíce, přidávat je můžete do pokrmů, využít je při nějakém zdravotním neduhu, z rozmarýnu si zase zvládnete vyrobit třeba přírodní repelent. Jaké bylinky vám doma nesmí chybět?

Bez některých se v kuchyni neobejdeme

Čerstvě řezané květiny ozdobí stůl a potěší oko, bylinka jako petržel, bazalka, tymián, pažitka, oregano nebo libeček zase využijeme v kuchyni. Krásně voní a postarají se i o dokonalou chuť pokrmů. No řekněte sami. Dovedete si představit, že děláte bramborák, ale nedáte do něj majoránku?

Kupte květiny online, které s láskou připravíme a doručíme po celé České republice, včetně měst jako je Ústí nad Labem nebo Hlučín, a to i dnes.

Není třeba zahrada ani balkon

Kdo má to štěstí a má vlastní zahrádku se záhonky, ten bylinky může vysadit tam. Na terase je zase můžete dát do truhlíku nebo závěsných květináčů. Ale co když ani jedno z toho nemáte? Nemusíte smutnit, bylinky se dají pěstovat i v kuchyni.

Stačí si pořídit pěkně zdobené květináčky, které postavíte na kuchyňskou linku nebo okenní parapet, další možností jsou stojany na květiny.

Které bylinky určitě využijete?

  • Petrželku vám asi představovat nemusíme, snad každý ji zná. Minimálně z polévky od babičky. Nebo ne?
  • Bez bazalky to také nepůjde. Má krásné listy, a ještě hezčí vůni. Potřebuje světlo, ale nemá ráda přímé sluníčko.
  • Pažitku můžete postavit na okno orientované na sluneční stranu, jde o trvalku, na které si pochutnáte. Takový chleba s máslem a nasekanou pažitkou, to je dobrota.
  • Keříčkovitá rostlina se silnou vůni, tak to je rozmarýn. Pořídit si můžete klasický, na kmínku i převislý, v každém případě je ale nenáročný na pěstování a takové brambory s rozmarýnem si zamilujete.
  • Oregano neboli dobromysl snese i sucho, miluje sluneční paprsky, nesnáší průvan. Můžete ho používat k přímé spotřebě, nebo i usušit.
  • Výrazná bylina, kterou ocení milovníci asijských, mexických nebo indických jídel, tedy koriandr, už je na pěstování náročnější, i s ním si ale poradíte. Zasaďte ho do samozavlažovací nádoby a pravidelně přihnojujte.
  • Kdo už někdy nepil mátový čaj? Vypěstujte si v kuchyni vlastní rostlinku.
  • Že občas nemůžete usnout? Pak vám v kuchyni nesmí chybět ani meduňka, kterou si často pleteme s mátou. Meduňka ale víc voní a chutná po citronech.
  • Hodit se vám může i tymián. Už jste vyzkoušeli kuře na tymiánu nebo tymiánový sirup na kašel?

Náš tip: Zasaďte si doma rýmovník. Překvapí vás rozsahem využití.

Jak bylinky v kuchyni vůbec pěstovat?

Většina bylinek ocení, když je zasadíte do hliněného květináče s dírkou na dně. Ty, které potřebují pravidelný přísun vody raději ale dejte do samozavlažovacích truhlíků. Ty pak postavte na okenní parapet, kuchyňskou linku, poličku nebo do stojanu na květiny podle toho, jaké podmínky rostlinka vyžaduje.

Zalévejte půdu, ne přímo lístky. Ty spodní, které pohánějí růst nikdy neodstraňujte, když si kousek bylinky potřebujete odtrhnout, použijte nůžky na bylinky.

Víte, že v našem online obchodě najdete narozeninové kytice, slavnostní nebo jen tak pro radsot a další?

Měna
Jazyk