Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Vyrobte si svoje vlastní originální rostlinné terárium

29.09.2021 | Dana Rohová

Vytvořte si rostlinné terárium | KvětinyOnline

Zamilovali jste se do pokojových rostlin, ale mít doma klasické hrnkovky a pokojové orchideje vás tak úplně neuspokojuje? Raději byste něco originálního, co nikdo jiný nemá? Vytvořte si svoje vlastní rostlinné terárium.

Taková malá mini zahrádka ve skle

Pěstování pokojových rostlin má hned několik výhod. A tím nemyslíme jen to, že se vám při pohledu na ně zlepší nálada a při péči o ně si příjemně odpočinete.

  • Květiny zvlhčují vzduch a umí samy regulovat vzdušnou vlhkost. Ta by se měla pohybovat něco kolem 40 %, realita je tomu ale mnohdy dost vzdálená.
  • Rostliny také pohlcují toxiny a prach, kvůli kterým jsme náchylní k nemocem, trápí nás bolest hlavy a nachlazení, pálí nás oči a mnohdy jsme opravdu hodně unavení. Jedna pokojovka dokáže snížit množství toxinů v místnosti až o 25 %, množství prachu až o 20 %.
  • Některé rostlinky mají pozitivní vliv na naši imunitu.

Náš tip: Rozveselte svůj den a objednejte si luční květiny nebo kytici k narozeninám přímo z našeho internetového květinářství. Odpovědně ji připravíme a doručíme po celé České republice, včetně Plzně nebo Zábřehu, a to i dnes.

Když vás květináče nebaví

Někdo se v barevných květináčích vyrovnaných na okenním parapetu vyžívá, jiný z nich není dvakrát nadšený. Mají je doma všichni, navíc se ne vždycky podaří sehnat takový, jaký chcete. Originálním řešením může být rostlinné terárium, které si získává stále víc příznivců. Jak na něj?

Vyrábíme si vlastní rostlinné terárium krok za krokem

Než se pustíme do samotné výroby, je třeba si připravit několik věcí. Některé najdete doma, jiné si budete muset koupit nebo někde venku nasbírat.

  • Základem je čistá pevná a stabilní skleněná nádoba, se širokým dnem. Její velikost přizpůsobte svým představám a taky místu, kde bude stát. Sklo musí být průhledné, zabarvené stěny by k rostlinkám nepropustily světlo.
  • Důležitý je substrát ze zeminy a rašeliny.
  • Potřebovat budete i kamínky a dekorativní štěrk nebo jemný písek.
  • Vyberte si malé rostlinky jako sukulenty, skalničky, orchideje apod.
  • Vhod může přijít i mech nebo větvičky jako dekorace.

Krok první: Květiny v teráriu musí být dobře zásobované vodou

Začít bychom tedy měli velkými kamínky, díky kterým vytvoříme jakousi drenážní vrstvu. Přebytečná voda mezi nimi proteče a kořínky rostlin se v ní nebudou koupat.

Víte, že kamínky klidně můžete smíchat s říčním pískem nebo štěrkem?

Krok druhý: Zemina

Další vrstvu tvoří zemina nebo substrát. Tahle vrstva by měla mít asi 5-10 cm, aby v ní kořeny měly dostatek prostoru. Musí také zakrýt všechny oblázky.

Krok třetí: je čas zasadit rostliny

Větší rostliny zasaďte do středu, menší po krajích. Podle velikosti nádoby klidně můžete kombinovat více druhů, nedávejte je ale těsně k sobě. Počítejte s tím, že o něco povyrostou.

Náš tip: Rostlinky je třeba vybírat takové, které nepřerostou terárium, jsou nenáročné a budou mít stejné požadavky na vláhu. Obecně se do rostlinného terária perfektně hodí mechy, kaktusy, sukulenty, bonsaje, přesličky apod.

Krok čtvrtý: Vyzdobte své rostlinné terárium

Je na čase popustit uzdu své fantazie a terárium si vyzdobit. K tomu se hodí různé větvičky, mechy, kamínky apod.

Náš tip na závěr: Víte, že takové rostlinné terárium se hodí i jako skvělý dárek pro někoho, na kom vám záleží?

Měna
Jazyk