Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Chcete, aby vám orchidej dlouho a bohatě kvetla?

01.11.2020 | Dana Rohová

Jak pečovat o orchidej aby bohatě kvetla? | KvětinyOnline

Orchideje si získaly nejednoho z nás. Tyhle exotické krásky se pyšní dlouhou historií, v poslední době stoupá hlavně jejich obliba jako pokojových květin. Poměrně dlouho kvetou, celkový dojem z interiéru povznesou minimálně o level výš. Jak se o ně správně starat, aby vám dlouho a bohatě kvetly?

Orchideje jsou krásné, ale i odolné pokojové květiny, které nepotřebují skleník ani nijak složitou péči. Můžete si je koupit v mnoha obchodech, je ale třeba si tu rostlinku správně vybrat.

Náš tip: Chcete-li udělat někomu speciální den, objednejte si kytici u nás. Připravíme ji s láskou a doručíme na jakoukoliv adresu v České republice, třeba i do Ivančic nebo Chotěboře, a to co nejdříve.

Když se řekne orchidej

V přírodě orchideje rostou přichycené na stromech. To znamená, že rostou ve vzduchu, na rostlině nijak neparazitují. Kořeny mohou dýchat, stromy a rostliny jim poskytnou vše, co k životu potřebují. V půdě rostou orchideje rodu Cymbidium (Člunatec), Masdevallie a někteří zástupci z rodu Paphiopedilum (Střevíčník).

Víte, že květy orchidejí jsou rozděleny na šest okvětních lístků? Tři jsou korunní a tři kališní.

Jak si vybrat orchidej?

Když si orchidej chcete pořídit domů, je třeba si vybrat zdravou rostlinu. V obchodě se nejčastěji setkáte s orchidejí rodu Phalaenopsis, Cimbidium nebo Miltonie.

Orchideje z rodu Phalaenopsis mají na dlouhém stonku krásné kvítky mnoha barev, říká se jim můrovec. Chcete si ji donést domů? Kromě toho, že si vyberete barvu květů, se zaměřte i na listy a nasazená poupata. Čím víc bude mít rostlinka poupátek, tím lépe. Listy zase musí být krásně zelené, bez škůdců a poškození.

Orchidejím z rodu Cimbidium přezdíváme člunatce a daří se jim v malých květináčích. Letnění jim nevadí, mají hodně listů. Zase se při výběru zaměřte na květy a listy.

Jinak tomu není ani u Miltonií, které jsou poměrně odolné a milují polostín. Nesmíte si je ale splést s Miltiniopsis, které vyžadují chlad a v bytě se jim nedaří. Teda pokud doma nemáte neustále zimu.

Jak se o tuhle exotickou krásku v domácích podmínkách starat?

Nejodolnější orchidejí vhodnou i pro začátečníky je Phalaenopsis, které se nejvíc daří při stálé teplotě kolem 20° C. Na noc může teplota mírně poklesnout (maximálně na 14° C). Velké teplotní skoky nejsou žádoucí. Jak se o orchidej dál starat?

  • Orchidej si vždy vyberte podle toho, v jakých podmínkách bude žít a jakou péči jí můžete věnovat.
  • Najděte jí místo na osvětleném stanovišti, ale pozor, ne na přímém slunci. To by mohlo spálit listy.
  • Používejte speciální substrát určený pro pěstování orchidejí, který je propustný a vzdušný, a také průhledné květináče.
  • Orchidej zalévejte jednou za týden nebo 10 dní odstátou vodou pokojové teploty, nebo dešťovou vodou. Nepřehánějte to. Rostlinka nesmí stát ve vodě. Ideálně rostlinu s květináčem postavte do nádoby s vodou na cca 30 - 45 min. Pak ji nechte min. 1 hod. odkapat. Tím květině simulujete tropický déšť.
  • Nezapomínejte rostlinu pravidelně hnojit jak hnojivem pro orchideje, tak pro pokojové rostliny.
  • Jednou za dva roky orchidej přesaďte.
  • Každý den roste listy, dejte si přitom pozor, aby se voda nedostala na květy.
  • Kontrolujte, zda rostlinku nenapadli škůdci, žluté listy nechte zaschnout a pak je odstraňte.

Co říci na závěr? Snad je to, že teď už víte, jak se o orchideje starat a nám nezbývá, než vám popřát hodně štěstí a krásně kvetoucí orchidej.

Měna
Jazyk