Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Orchidej dodá každému interiéru nádech exotiky

27.06.2019 | Dana Rohová

Orchidej dodá exotiku interiéru | KvětinyOnline

Orchideje jsou považovány za opravdové královny mezi pokojovými rostlinami. A ne jen mezi nimi. Čím dál tím častěji se orchideje stávají součástí květinových aranží. Jsou oblíbené pro své krásně zbarvené a tvarované květy, které rozzáří každý interiér i kytici a dodají jim ten pravý nádech exotiky.

Něco málo o orchidejích

Ačkoli orchideje zejména v posledních letech zažívají ohromný boom, o žádnou novinku se určitě nejedná. Orchideje byly známé již v období starověku. Tehdy byly jejich hlízám připisovány léčivé, a dokonce i afrodiziakální účinky.

Po celém světě se vyskytují tisíce různých druhů orchidejí – občas je dokonce uváděno, že až desetinu druhů všech kvetoucích rostlin na světě tvoří právě orchideje. Některé rostou ve výškách, jiné na zemi. Přirozeným prostředím pro některé z nich jsou tropické pralesy, jiné si libují v horských oblastech a více než 50 druhů roste volně i u nás. Mluvit tedy o orchidejích jako o jedné květině je prakticky nemožné – každý druh je úplně jiný a vyžaduje také jinou péči.

Náš tip: Vytvořte si své vlastní květinové zákoutí a objednejte si pestrou kytici. My vám připravíme barevnou aranži květin a doručíme ji kamkoliv v České republice, včetně Železného Brodu nebo Černošic, i dnes.

Phalaenopsis a jiné druhy orchidejí

Když se řekne orchidej, řadě z nás se vybaví právě květina z rodu Phalaenopsis. Ta totiž patří mezi ty úplně nejrozšířenější. Pyšní se velkými květy často seskupenými do tvaru zvaného lata (ve spodní části je květenství širší, směrem ke konci větve se zužuje – tvar obráceného hroznu). Právě díky tvaru květů získaly tyto orchideje i svůj český název motýlek. Jak už jsme však zmínili, druhů orchidejí existuje mnohem více – jejich množství podle některých zdrojů přesahuje 20 000. Byla by tedy škoda zůstat jen u Phalaenopsis a nevychutnat si rozmanitost, jakou orchideje nabízejí. Mezi další hojně rozšířené druhy patří orchideje rodu Cymbidium, které jsou u nás známé také pod českým názvem člunatec. Tyto orchideje jsou oblíbené zejména pro svou trvanlivost a velmi bohaté květenství. Vyhovuje jim spíše chladnější prostředí, díky čemuž jsou dostupné i během zimy.

Zástupcem orchidejí vyskytujících se ve výškách je rod Dendrobium – tyto květiny rostou nejčastěji na stromech. Pod názvem Dendrobium se ukrývá hned několik druhů orchidejí, které se pyšní krásnými a různě barevnými květy.

Poslední rod, který zde musíme zmínit, je překrásná a tolik zajímavá Vanda. Ptáte se, čím je tak zvláštní? Odpovědí je hned několik. Kromě toho, že orchideje tohoto rodu mohou mít i neobvyklou modrou barvu, dokážou navíc žít i ze samotného vzduchu. Pokud tedy toužíte po neobvyklé květině, kterou jen tak u někoho neuvidíte, Vanda pro vás bude tou správnou volbou.

Řezané orchideje

Exotické řezané květiny jsou zejména v poslední době ohromným hitem. Výborně se hodí na nejrůznější slavnostní příležitosti, které chcete ozvláštnit neobvyklou a výraznou květinou. Orchideje mají samozřejmě v takových aranžích své místo. Výhodou řezaných orchidejí je jejich až neuvěřitelně dlouhá životnost – radost vám mohou dělat i několik týdnů. V květomluvě jsou orchideje považovány za symbol důvěry, věrnosti a dokonalé krásy. Můžete je tedy bez problémů darovat i tomu, na kom vám doopravdy záleží.

Jak pěstovat orchideje doma?

Pokud si chcete krásu orchidejí užít ještě o něco déle, můžete řezané květiny vyměnit za ty v květináči (tzv. hrnkové orchideje). Ne všechny orchideje však květináč potřebují. Pro některé zástupce rodů Phalaenopsis a Dendrobium je přirozený i epifytický způsob pěstování (živiny jsou přijímány kořeny visícími volně v prostoru, které je nutné každý den namáčet). U druhu Vanda je tento způsob pěstování dokonce nezbytný. Celou řadu ostatních květin dostupných na našem trhu je však možné pěstovat v květináči.

Při jejich pěstování je nutné dodržet několik zásad. Květiny by vždy měly mít dostatek světla (dejte si však pozor na přímé slunce, které by je mohlo spálit). Neméně důležitá je poté i konstantní teplota (cca 20 °C) a pravidelná zálivka. Na tu je vhodné používat filtrovanou vodu. Orchideje v žádném případě nepřelévejte – pokud jsou na něco opravdu háklivé, pak je to stále vlhká půda.

Potřeby orchidejí se s druhem květiny samozřejmě liší – vždy je tedy vhodné najít si informace o konkrétním druhu. Pokud orchidejím dáte tu správnou péči, odměnou vám bude jejich nádherné, pestrobarevné květenství.

Měna
Jazyk