Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Znáte nejznámější pokojové orchideje?

18.11.2020 | Dana Rohová

Jaké jsou nejznámější pokojové orchideje? | KvětinyOnline

Kdo z nás se už aspoň jednou nesetkal s exotickou kráskou, která doslova bere dech? Nádherné květy, které kvetou i několik měsíců nenechají snad nikoho chladným. Ano, řeč je o orchidejích. Znáte jejich nejznámější druhy?

Orchideje jsou krásné květiny s dlouhou historií. V přírodě rostou většinou na stromě, najdou se ale i rody, které žijí v půdě. My je ale známe buď jako řezané květiny nebo jako pokojové rostliny. Jejich pěstování není nijak náročné, na trhu najdeme hned několik druhů. Liší se hlavně svými nároky.

Náš tip: Kytici můžete mít snadno dostupnou. Objednejte si ji teď a my se postaráme o vše – od přípravy až po rychlé doručení po celé ČR. Také do Milovic nebo Mohelnice, ještě dnes.

Phalaenopsis – nejoblíbenější pokojová orchidej

Na péči je poměrně nenáročná, hodí se i pro začátečníky.  Dokáže se o ní postarat opravdu každý, od dospívajících po prarodiče. Přezdívá se jí můrovec a narazíte na ní snad na všech pultech obchodů. Rozlišujeme asi 60 různých druhů, které jsou převážně epifytické, příležitostně litofytní.

Kořeny jsou hladké, pevné a silné, na povrchu mají vrstvu odumřelých buněk naplněných vzduchem. Květy připomínají nočního motýla, kvetou velmi dlouho. Rostlina se snadno přizpůsobí podmínkám v bytě, preferuje osvětlené stanoviště, ale ne přímé sluníčko.

Náš tip: Phalaenopsis je skvělým dárkem jak k narozeninám, tak k svátku. Hodí se i jako poděkování paní učitelce na konci školního roku.

Do bytů patří i Cymbidium

Dalším oblíbeným druhem orchidejí jsou člunatce neboli orchideje rodu Cymbidium. K pěstování v domácnostech se hodí hlavně nižší kultivary, které jsou méně náročné na prostor. Mají četné listy, preferují světlá místa a letnění jim na rozdíl od Phalaenopsis nevadí.

Víte, že cimbídie jsme dřív znali jen po jedné balené v dárkových průhledných krabičkách?

Miltoniím se přezdívá maceškovité

V obchodech se můžete setkat i s Miltoniemi, které dělíme do svou skupin:

  • Pravé Miltonie, které pochází z Brazílie a jsou teplomilné.
  • Miltiniopsis pocházející z Kolumbie, které vyžadují chlad.

Víte, že pro pěstování v bytech se hodí spíš teplomilné pravé Miltonie, které jsou navíc odolnější než Miltiniopsis?

A co Dendrodium?

Mezi orchideje rodu Dendrodium patří mnoho druhů orchidejí. Jedny potřebují během vegetačního klidu nižší teplotu a hodně světla, ty druhé zase vyšší teplotu. Upřednostňují menší pěstební nádobky, přesazují se jen když je to opravdu nutné.

Jak od sebe tyhle dva druhy rozeznáte?

Dendrodium phalaenopsis milují teplo a od chladnomilných Dendrobium nobile je rozlišíte díky květu. U Dendronium phalaenopsis vyrůstá delší květní stvol s hroznem květů z vrcholu trvale olistěné pahlízy, květy jsou jednobarevné a nikdy nevoní.

Květy Dendronium nobile voní a vyrůstají na zkrácených stopkách ve svazcích dvou až tří květů nad jednotlivými kolénky.

Měna
Jazyk