Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Podzim je tady, pořiďte si rýmovník

04.11.2022 | Dana Rohová

Seznamte se s rýmovníkem | KvětinyOnline

Venku vládne sychravé počasí, letos se nám snad vyhnulo i babí léto. Děti se vrátily do kolektivů, nejen tam se tak už nyní objevují první viry a bacily. Nachlazení není v dnešních dnech ničím výjimečným, proč běhat do lékárny hen pro kapky do nosu a jiné léky, když vám může pomoci i taková nenápadná rostlinka jako je rýmovník?

Rýmovník se dá pěstovat doma i na zahrádce

Že jste o něm ještě neslyšeli? Pak to honem napravte. Ještě docela nedávno o jeho účincích vědělo jen pár zasvěcených, dneska se skloňuje snad všude. Téhle rostlince se daří jak na okenním parapetu, tak venku na zahrádce. I když tam je na ni teď už pozdě, v zimě potřebuje být chráněná před mrazem.

Náš tip: Udělejte si radost a objednejte kytici přes naše online květinářství. S radostí ji pro vás připravíme a rychle doručíme po celé České republice, včetně měst jako Chodov nebo Rokycany, a to i dnes.

Pěstování rýmovníku není nijak náročné, roste skoro sám. Stačí ho postavit v květináči poblíž okna a jednou týdně ho zalít. Půdu předtím nechte vždy úplně vyschnout. Až se oteplí, klidně ho můžete přestěhovat ven a zasadit třeba do truhlíků. Vytvoří krásné převisy.

Víte, že si ho můžete snadno i namnožit? Stačí část stonku aspoň s jedním lístkem vložit do sklenky s vodou, aby pustila kořínky, nebo rovnou zapíchnout do půdy.

Proč si ten rýmovník vůbec pořídit?

Na první pohled si možná řeknete, že je to nějaká hluchavka, tak proč si ji pořizovat domů? Rýmovník obsahuje vonné silice, které jsou typické eukalyptovou, lehce kořeněnou vůní. Nemusíte se lístků ani rostliny dotknout, stačí kolem ní jen projít. Rýmovník zažene nachlazení i bolest v krku, takže by v žádné domácnosti nejen teď na podzim neměl chybět.

Když jeden lísteček utrhnete, vezmete si ho do ruky a rozemnete mezi prsty, uvolní se silnější vůně, ke které stačí přičichnout a protáhne vám dýchací cesty. Kdo má rýmu, ten si z lístku klidně může vymačkat vodu a tou si potřít nos.

  • Rýmovník poslouží i jako pěkná dekorace do každého bytu.
  • Potěší vás, že odpuzuje mouchy i komáry.
  • Pomáhá při nachlazení, bolesti v krku, horečce, kašli, průjmu i menstruačních bolestech.
  • Čistí vzduch, takže se vám doma bude lépe dýchat.
  • Redukuje tvorbu hlenu.
  • Má i antiseptické účinky, hojí drobné ranky i akné.
  • Použít ho můžete i v aromalampě.

Náš tip: Bylinky z letní louky a zahrádky pomáhají celou zimu.

Z rýmovníku se dá uvařit i čaj nebo sirup

Vonné silice rýmovníku obsahují látky jako thymol, kafr nebo carvacrol, které mají antibakteriální a antimykotické účinky. Thymol často můžete najít i třeba v pastilkách proti bolesti v krku. Vy si z něj doma můžete připravit čaj nebo sirup.

Na čaj budete potřebovat 5-10 lístků, které vložíte do šálku a zalijete horkou vodou. Po zchladnutí ho přeceďte a přidejte lžičku medu. Kdo chce, může přidat i kousek zázvoru.

Sirup z rýmovníku připravíte z 35 lístků rýmovníku, 1 oloupaného a nakrájeného pomeranče a citronu. To vše zalijete vroucí vodou a necháte 1 až 2 dny louhovat. Pak nálev sceďte, přidejte 1 kilogram cukru a svařte do požadované hustoty mírným varem.

Víte, že čaj pomůže při nachlazení, bolesti hlavy i menstruačních bolestech, sirup uleví při počínající rýmě, bolesti v krku a nachlazení? Přidat si ho můžete do čaje, jogurtu nebo kaše.

Rozvoz květin zajistíme v Praze, Ostravě a všech ostatních městech ČR.

Měna
Jazyk