Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Svátek svatého Valentýna už klepe na dveře

22.01.2021 | Dana Rohová

Jak potěšit ženu na svatého Valentýna | KvětinyOnline

Taky se svou láskou slavíte Valentýna a přemýšlíte, čím ji letos překvapíte? Den svatého Valentýna je za dveřmi, takže je nejvyšší čas se nad tím zamyslet. Co ženu zaručeně potěší?

Svatý Valentýn – patron zamilovaných

Den svatého Valentýna se slaví každý rok 14 února jako svátek lásky a náklonnosti. Kde se ale tato tradice zrodila?

Postava svatého Valentýna je opředena tajemstvím, můžeme jen odvozovat z legend. Jedna z nich praví, že Valentýn odmítl popřít Krista a císař Claudius ho odsoudit k trestu smrti. Ještě předtím, než byl popraven ale stihl dceři svého žalářníka vrátit sluch a zrak.

Druhá legenda zase říká, že římský kněz Valentýn ve 3.století našeho letopočtu oddával zamilované páry i přes zákaz vládce Říma, císaře Claudia. Ten svým vojákům totiž zásnuby i svatby zakázal. Valentýn je i přes zákaz nejen oddával, dokonce jim prý i radil, aby své ženy neopouštěli a do války neodcházeli. To se císaři samozřejmě nelíbilo a Valentýna nechal zatknout, uvěznit a 14.února 269 i popravit.

Historie svátku svatého Valentýna

Až do roku 1969 uznávala katolická církev celkem 11 svátků svatého Valentýna. Kromě 14. února k nim patřily 7. leden, 2. květen, 16. červen, 31. srpen, 2. září, 25. říjen, 1., 3., 11. a 13. listopad a 16. prosinec. V roce 1969 byl svátek svatého Valentina formálně stanoven na 14. února.

První valentýnka

Postava sv. Valentýna byla populární už ve středověku. První historicky doloženou valentýnku, tedy milostný vzkaz, poslal roku 1415 své ženě Karel Orleánský z vězení, kdy byl držen po zajetí v bitvě u Agincourtu.

Jak se Valentýn slaví?

Ve velkém se začal slavit ve Velké Británii asi v 17.století. Právě odtud se k nám donesly zvyky, které si s tímto svátkem spojujeme i my. Drobné dárky a ručně psané vzkazy milované osobě.

Tyto zvyky přečkaly dobu, a i my je dodržujeme. Nejčastějším dárkem pro milovanou ženu je milostný vzkaz a květina nebo šperk, někdy i něco sladkého. Všechna květinářství na svátek svatého Valentýna praskají ve švech. I muži, kteří ženě květinu darují jen ve výjimečných případech v tento den vyrazí do květinářství.

Jakou kytici ženě na Valentýna darovat?

Sice se traduje, že květinou lásky je rudá růže, přesto není třeba se ve výběru květin omezovat. Krásně bude vypadat i mix květin doplněný o srdíčko nebo pár pěkných slůvek.

Náš tip: Nevíte si s výběrem rady? Pak si můžete vybrat z předem sestavených kytic, nebo požádat o radu v každém květinářství, třeba v Kladně nebo Frýdku Místku.

Měna
Jazyk