Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Jaké rostliny mohou pomoci při zánětu močových cest?

16.07.2021 | Dana Rohová

Jaké bylinky posílí zdraví močových cest? | KvětinyOnline

Léto je spojené s cestováním, zážitky a taky s pořádnou koupačkou. Nejednoho z nás pak trápí zánět močových cest. Víte, že vám mohou ulevit i některé bylinky?

Zánět močových cest trápí hlavně ženy

Stačí trochu prochladnout, nebo si na sobě nechat mokré plavky a na neštěstí je zaděláno. Bakterie se přemnoží, dostaví se svědění, pálení a časté nutkání na malou. Když se onemocnění rozjede, návštěvě lékaře a antibiotikům se nevyhnete, proto je dobré myslet na prevenci a posilovat močové ústrojí. A právě s tím mohou pomoci některé bylinky.

Víte, jak opravdu uděláte radost? Objednejte si slavnostní kytici plnou barev přes naše internetové květinářství. Zajistíme pečlivou přípravu a rychlé doručení kamkoliv v České republice, včetně Jaroměře nebo Vysokého Mýta, ještě dnes.

Brusinky vás nezklamou

Brusnice brusinka patří k těm nejúčinnějším zbraním v boji proti zánětu močových cest. Můžete jíst čerstvé nebo sušené plody, připravit si čaj ze sušených listů a plodů, připravit si brusinkovou šťávu. Posílí vaši imunitu a zabrání škodlivým bakteriím přichytit se na stěnu močového měchýře. Jsou močopudné a pyšní se i protizánětlivým účinkem.

Lichořeřišnice je skvělá třeba v salátu

Lichořeřišnici bychom mohli označit za přírodní antibiotikum, kdo trpí na opakující se záněty močových cest, ten by ji měl užívat preventivně. Celá rostlina je jedlá, můžete ji přimíchat do salátů a pomazánek, skvělý je i čaj z lichořeřišnice a tinktura.

Víte, že lichořeřišnici můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i v květináči na balkóně?

Přeslička rolní působí močopudně

Další bylinkou, která pozitivně působí na záněty močových cest je přeslička rolní. Působí silně močopudně a užívá se i při revmatických bolestech. Můžete si z ní připravit čaj, nebo sušenou přesličkou naplnit plátěný sáček, který necháte mírně ohřát v roubě a přiložíte na podbřišek.

Vřes je silně protizánětlivý

Vřes obecný patří k osvědčeným léčivkám, uplatňuje se jako dezinfekční prostředek močových cest s močopudným účinkem. Uleví od řezavé bolestí během močení, dá se použít i při bolestech kloubů. Asi nejlepší je tinktura z vřesu, můžete si ale připravit i koupel z výluhu vřesu.

Víte, že ještě účinnější je vřes v kombinaci s dalšími bylinkami jako měsíček a pcháč?

Protizánětlivý a močový účinek má i celík zlatobýl

Že jste o něm ještě neslyšeli? Možná ho znáte jako solidago. Obsahuje flavonoidy, třísloviny a triterpenové kyseliny, používá se jeho nať.

Oblíbená je i kopřiva

A nejen oblíbená, ale i účinná. Kopřiva obsahuje látky, které urychlují látkovou výměnu a odvádí z těla kyselinu močovou, zároveň působí silně močopudně. Používají se listy nebo nať.

Znáte medvědici lékařskou?

V našich končinách poměrně vzácná bylina, která se trochu podobá brusince, její plody rostou v hroznech a někdy se jí říká lesní ostružina, medvědík nebo polárníček.  Působí močopudně, brání zadržování vody v těle, pomáhá snižovat kyselost močí a tím zabraňuje vzniku močových kamenů. Užívají se zejména její listy, ale pozor, nesmí se užívat dlouhodobě.

Měna
Jazyk