Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

I trsové růže si zaslouží správnou péči

26.08.2022 | Dana Rohová

Pečujte správně o trsové růže | KvětinyOnline

Milujete krásu a vůni růží, občas vás ale mrzí, že mají jen jeden květ? Na světě se snad nenajde nikdo, kdo by jejich krásu neobdivoval. To máme všichni společné. Nemusíme se smiřovat ani s jedním květem, jsou tu totiž trsové růže, které zaujmou ve váze, na terase i na zahrádce.

Trsové růže potěší několika drobnými kvítky. Nejprve rostou jako jedna růže, během růstu se jí ale uštípne vegetační vrchol a tím vznikne zalomený květ. Díky tomu se rozvětví do více kvítků na jednom stonku. Každá kytice, ve které jsou trsové růže, působí výjimečně, něžně, jemně a vykouzlí radost ve tváři. Také jste podobnou kytici dostali? Pak vás určitě zajímá, jak o ni pečovat, aby dlouho vydržela.

Trsová růže nakvétá postupně

Trsové růže mají úzký stonek, hodně lístků a květy, které nakvétají postupně. Na jednom stonku jich může být až šest, proto je vyšší počet listů důležitý. Jejich drobné květy vyniknou v míchaných kyticích např. ve stylu lučních kytic.

Označit je můžeme i za minirůže, vícekvěté odrůdy růží, trpasličí nebo skalkové růže, těšit se z nich můžeme jak ve váze, tak v květináči nebo na zahrádce.

Dosahují výšky 20-40 centimetrů, potěší všechny smysly. K pěstování na zahrádce, terase nebo balkoně vyžadují vzdušné a slunečné místo, přiměřenou zálivku a mírné přihnojování.

Kdo je chce pěstovat v květináči, ten by měl dát přednost keříčkovým růžím a zasadit je do květináče hlubokého aspoň 35 cm. Substrát by měl být bohatý na živiny a dostatečně propustný, nesmí dlouho stát ve vodě, tak to nepřehánějte se zálivkou.

Jakmile se přiblíží zima, květině opadají všechny listy, nastává čas odpočinku. Květináč s minirůžemi přestěhujte do chladné místnosti, kde se teplota drží pod 7 °C nebo ho dejte ven. V takovém případě je třeba rostlinku ochránit před promrznutím izolací kořenů, případně jejich zakopáním do země.

Víte, že když na jaře začne rostlinka rašit, nastává čas ji přestěhovat na teplejší místo a její nadzemní část zkrátit asi na 3 nebo 4 očka? Měli byste také zkontrolovat, zda ji nenapadli škůdci a odstranit poškozené části. Takhle ji nechte zhruba 14 dní aklimatizovat, pak jí najděte teplé a slunečné místo, pravidelně ji zalévejte a přihnojujte.

Náš tip: Překvapte své blízké a objednejte květiny online přímo z našeho květinářství. Jsme tu pro vás, abychom ji s radostí připravili a rychle doručili kamkoli v České republice, třeba do Pardubic nebo Kolína, a to i ještě dnes.

A co řezané trsové růže?

Trsové růže ve váze potřebují hodně vody. Jak by také ne, když na jednom stonku je hned několik kvítků a každý potřebuje výživu. Jak se o ně starat dál?

  • Když dostanete kytici trsových růží, připravte si čistou vázu.
  • Napusťte ji dostatečným množstvím studené vody, která pokryje skoro celý stonek trsové růže. Ve vodě můžete rozmíchat výživu pro řezané květiny, která se postará i o dezinfekci vody.
  • Stonky seřízněte šikmým řezem, ideálně pod vodou, aby řez nezaschnul.
  • Květiny vložte do vázy tak, že hladina dosahuje až pod samotné květy.
  • Vodu pravidelně měňte a kontrolujte její množství.
  • Obden stonky seřízněte.
  • Vázu umístěte mimo přímé sluníčko a zdroje tepla, do jejich blízkosti nestavte ani mísu s ovocem.

Věděli jste, že trsové růže se výborně doplňují s eustomou? Květina se výborně hodí kytic z různých druhů květin. Jistě ji ocení maminka a nebo milovnice lučních kytic.

Měna
Jazyk