Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Mini růže můžete pěstovat na terase i v bytě

16.01.2021 | Dana Rohová

Pěstování mini růží doma v květináči | KvětinyOnline

Mini růže můžete pěstovat na terase i v bytě

Kdo by se nerozplýval nad krásnou a voňavou růží, která dokáže omámit všechny smysly? Růže potěší ve váze i na zahradě, některé z nich ale můžete pěstovat i na balkoně nebo v bytě. Jde o takzvané mini růže, jejichž pěstování má svá úskalí.

Koho by napadlo, že mít doma růži neznamená mít ji pouze jako řezanou květinu ve váze, ale klidně ji můžete pěstovat v květináči? Jen málokdo totiž ví, že pěstování růží neznamená nutnost mít vlastní zahrádku. I růže v květináči krásně kvetou, a ještě líp voní.

Náš tip: Chcete se vyhnout frontám v květinářství, a přesto ženě darovat krásnou kytici? Využijte našeho rozvozu květin celá Česká republika včetně Čáslavy nebo Hlinska. Kytici si objednáte a zaplatíte online, my vám ji doručíme.

Mini růže jsou růže vyšlechtěné do zakrslé formy

Zakrslé, trpasličí či skalkové růže, jak se mini růžím také říká, dosahují výšky zhruba 20-40 centimetrů, můžete je pěstovat na skalkách, zasadit je podél chodníčku, mít je v květináči nebo truhlíku. Krásnými květy vás budou těšit od jara do léta, nezapomeňte jim dopřát zimní odpočinek v chladu.

Jaké mini růžičky vybrat?

Kdo si chce růži zasadit do květináče nebo truhlíku, ten by měl sáhnout po keříčkových, hustě větvených a olistěných odrůdách. Na klasické keřové růže zapomeňte.

Mezi odrůdy, které se hodí pro pěstování v nádobách patří:

  • Svítivě žlutooranžová plnokvětá odrůda Coco.
  • Sytě žlutá plnokvětá Gulleta.
  • Sytě růžová plnokvětá Charmant.
  • Ohnivě červená poloplná Flower Carpet.
  • Bílá plnokvětá Little White Pet.
  • Višňově červená Roxy.
  • Lupo se zlatými květy s meruňkovým lemem.
  • Oranžovočervená Zwergenfree.
  • Odrůda Terasa, která bývá plnokvětá a patří sem nízké balkonové růže všech barev.

Jak zakrslé růže pěstovat?

Stejně jako ostatní odrůdy růží, i mini růžičky vyžadují slunečné místo, přiměřenou zálivku a mírné přihnojování.

Sázet je můžete na jaře nebo na podzim do speciálně uzpůsobené hlíny jemné struktury. Hnojivo používejte takové, které je určené přímo růžím. Nezapomínejte ani na přípravky, které brání napadení mšicemi. Dobu květu prodloužíte odstraňováním uschlých květů.

Když se začne blížit zima, rostlince opadají všechny listy a nastane doba odpočinku. Dejte rostlinku do chladné místnosti, kde teplota nevystoupá na víc než 7 °C. Kdo takovou místnost nemá, může ji nechat zimovat i venku, je ale důležité ochránit nádobu před promrznutím kořenů vhodnou izolací, případně ji můžete zapustit do země.

Jak o rostlinku pečovat na jaře?

Když se objeví první známky rašení, přestěhujte rostlinku na středně teplé místo, přesaďte ji a nadzemní část rostlinky zkraťte na 3-4 očka. Poškozené části odstraňte, zkontrolujte, zda není rostlinka napadená škůdci.

Nechte ji aspoň 2 týdny aklimatizovat, pak ji postavte na světlé a teplé místo. Nezapomeňte ji přihnojovat a zalévat.

A pokud si nebudete vědět rady, tak se zastavte v jakémkoli zahradnictví nebo květinářství kdekoli v Česku, také v Karviné nebo Jihlavě.

Měna
Jazyk