Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Eustoma ve váze, v květináči i na zahradě

17.06.2022 | Dana Rohová

Seznamte se s krásou eustomy | KvětinyOnline

Trvalka, která není odolná vůči mrazu, přesto je pro svůj půvab velmi oblíbená. Je určená zejména k řezu, ve váze vypadá naprosto dokonale. Přesně to je eustoma, kterou možná znáte jako jícnovku nebo čínskou růži.

Kráska původem z Ameriky

Eustoma má svůj původ v Texasu, mezi floristy i zákazníky je velmi oblíbená. Její jemné křehké květy s vroubkovanými okraji okvětních plátků z ní udělali populární květinu do vázy, na terasu i zahradu.

Víte, že do Evropy se rozšířila v roce 1835 a do povědomí se dostala po výstavě v Utrechtu, kde byla představena jako květina, která může mít na jedné rostlině až 150 květů? Pěstuje se celá řada kultivarů s plnými květy se zvětšeným počtem korunních lístků a v mnoha barevných odstínech. Hlavní oblasti pěstování a šlechtění jsou Japonsko a Nový Zéland.

Náš tip: Objednejte si krásnou květinovou kompozici přes naše online květinářství a dopřejte si okamžik radosti. S láskou pro vás kytici připravíme a rychle ji rozvezeme kamkoliv v České republice, třeba do Ostravy nebo Českých Budějovic i dnes.

Sice jde o trvalku, pěstuje se ale většinou jako jednoletá rostlina

Zvonkové květy přitahují pozornost, i když jde o trvalku, neodolá mrazům. I to je jeden z důvodů, proč se pěstuje hlavně jako jednoletka určená k řezu.

Na péči není náročná, těšit se z ní můžete i vy. Ať už se rozhodnete pro pěstování doma nebo venku, vybírat můžete z mnoha barev.

Původně byla eustoma jen modrofialová, dneska už se setkáte i s růžovou, bílou, smetanovou, zelenou, sytě fialovou nebo lososovou. Její velkou výhodou je i to, že má hořkou šťávu, takže se nemusíte bát ani problémů se škůdci.

Eustoma na zahrádce

Pěstování jícnovky na zahradě je jednodušší než v květináči, stačí jí světlé stanoviště, na které nedopadá přímé sluneční záření, a dobře propustná kyselejší až neutrální půda s pH v rozmezí 6,0 až 7,0. Na podzim ji ale budete muset zlikvidovat nebo aspoň zazimovat v místnosti, kde teplota neklesne pod 10 °C.

Dekorativní je i eustoma v květináči

Má masivní šedozelené listy, které voní po hrachových luskách a nádherné kvítky, které ozdobí každý byt. Její pěstování v interiéru je o něco složitější než na záhonku, na druhou stranu, doma ji můžete opravdu pěstovat jako trvalku.

Umístěte ji na chladnější místo, které není v dosahu slunečních paprsků a kořenový bal udržujte pořád vlhký. Dejte si ale pozor na přemokření, které nesnáší. Vodu nechte protéct substrátem a z misky ji po chviličce vylijte. Jednou za dva týdny ji přihnojte hnojivem na kvetoucí rostliny.

Víte, že eustoma v květináči nepohrdne ani suchým bytem? Na suchý vzduch je totiž zvyklá, hodí se i do paneláku.

Eustoma ve váze vydrží

Jako řezaná květina se hodí do mixovaných i svatebních kytic, patří mezi ty, které ve váze při správné péči vydrží jeden, dva nebo i tři týdny. Než ji dáte do vázy, seřízněte pod vodou šikmým řezem stonky asi o 2 centimetry. Až poté ji vložte do vymyté vázy s roztokem vody a výživy. Vodu pak pravidelně měňte, stonky seřezávejte každé 2 dny.

Měna
Jazyk