Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Jak se v průběhu roku mění cena řezaných květin?

06.11.2019 | Dana Rohová

Proč se cena květin v průběhu roku mění? | KvětinyOnline

Češi milují květiny. Nejen ženy, ale stále častěji i muži rádi dostávají čerstvě řezané květiny. K svátku, k narozeninám, k Valentýnu, výročí, na Nový rok, na konci školního roku. Od nákupu květin nás neodradí ani jejich měnící se cena. Jak se v průběhu roku mění? Co ji ovlivňuje?

Původ květin

Kde květiny vyrostly? Odkud se k nám dovezly? Nebo jsou vypěstované u nás? V našich květinářstvích se nejčastěji prodávají květiny s původem z Nizozemí, případně ještě Ekvádoru, Kolumbie či Keni.

Květina, kterou pěstují odborníci třeba v Nizozemsku bude stát určitě jiný peníz, než květina pěstovaná nikoli s láskou a profesionální péči, ale pro kvantitu.

Takové květiny pak nejčastěji najdete v supermarketech, kde jsou za zlomek ceny. Ani tam jim není věnována přílišná péče. Vloží se do nádoby s vodou a nikdo neřeší teplotu jejich skladování, ani speciální výživu.

Náš tip: Zamiřte do virtuální květinové oázy a objednejte si svoji květinovou dekoraci. Každá kytice bude "tančit" v harmonii a my ji rychle dopravíme až k vašim dveřím po celé ČR, včetně Nového Bydžova nebo Hulína, i dnes.

Druh květin

Nejoblíbenější jsou růže, tulipány, gerbery, lilie, karafiáty i chryzantémy. Každá květina je jinak náročná na pěstování, uchovávání i transport. I to se odrazí v ceně za květinu.

Roční období

Cena sezónních květin bývá nižší než cena ostatních. Proč by také ne, když právě toto kvítí je snadno k dostání i ve větším množství. Jakmile ale bude po sezóně a bude třeba kytky dovážet, cena vyletí nahoru.

Příležitost a poptávka

Nejvíc květin se prodá na svatého Valentýna a ke Dni matek, nebo Mezinárodnímu dni žen. Cena květin se tak odráží od poptávky. Květináři by byli hloupí, pokud by toho nevyužili.

Cesta květin od pěstitele na váš stůl

Málokterý květinář nakupuje kytky přímo od pěstitele. Většinou to bývá tak, že pěstitel prodá květiny na burzu, kde je koupí velkoobchod. A právě od tohoto velkoobchodu je pak koupí samotný květinář. Náklady na mzdy pěstitelů, zalévání a hnojení květin a doprava něco stojí. Na burze se cena navýší o další náklady.

Kdo si kytici půjde koupit do kamenného květinářství, musí pak počítat s dalším razantním navýšením. Nájem, mzdy floristů, skladovací prostory – to vše zase něco stojí.

Právě tady získávají výhody internetová květinářství. Cesta květin není tak složitá, některé procesy lze vynechat. Provozní náklady jsou nižší a je zde prostor pro příjemnější cenu. Na druhou stranu – pokud budete chtít využít rozvozu květin, musíte si připočítat cenu dopravy.

Nenechte se odradit cenou. Darovat květiny je nádherné gesto, které dokáže říct víc než tisíc vyřčených slov. Na to nezapomínejte.

 

Měna
Jazyk