Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Doručení Po-Pá 99 Kč

Frézie nádherně provoní každou místnost aneb Těšte se z té vůně co nejdéle

23.10.2021 | Dana Rohová

Věnujte fréziím tu správnou péči, odmění se vám | KvětinyOnline.cz

Frézie jsou velmi oblíbené květiny, které nádherně voní a hravě z nich vykouzlíte úžasnou dekoraci na stůl. Vzhledem ke své jemné kráse jsou symbolem nevinnosti, můžete je mít nejen ve váze, ale i v květináči nebo na zahrádce. Jak se postarat o řezané frézie?

I pár frézií provoní celý byt

Frézie je někdy označovaná jako Kapská konvalinka, její domovinou je Jižní Afrika. Dorůstá výšky 30-70 cm, na jednom stonku najdeme hned několik nádherně vonících květů. Není třeba mít nijak velký pugét, váš domov provoní i tři frézie.

Jsou tvárné a jdou s nimi dělat doslova zázraky. Buď se můžete rozhodnout čistě pro kytičku frézií, nebo sáhnout po mixu květin. Hodí se i pro tvorbu dekorací. Tomu, komu je darujete, dodají energii a sebedůvěru, řeknou, ať nikdy neztrácí naději.

Víte, že frézie se často používají i do svatebních kytic? A není se čemu divit. Jsou jemné a voňavé, vyzařuje z nich síla i energie.

Jakou péči je třeba fréziím věnovat, aby dlouho vydržely?

  • Základem péče o každou řezanou květinu je čistá a vydezinfikovaná váza. Nejlépe skleněná, protože na rozdíl od té keramické nemá žádné póry, ve kterých se mohou usazovat a množit nežádoucí bakterie.
  • Do vázy dejte vodu, fréziím svědčí ta studená.
  • Ve vodě dobře rozmíchejte výživu pro řezané květiny, která vodu dezinfikuje.
  • Než dáte kytici frézií do vody, seřízněte jim stonky asi o 3 cm. Frézie mají bylinný stonek, proto je pro ně nejvhodnější šikmý řez provedený pod úhlem 45 stupňů, ideálně provedený pod tekoucí vodou, aby se stonek nezatáhl.
  • Chcete, aby vám frézie dlouho vydržely? Dejte do vázy na chvíli ještě zabalené.
  • Najděte jim vhodné místo. Ale pozor! Nedávejte je do blízkosti topení ani mísy s ovocem. Zrající ovoce totiž uvolňuje etylén, který urychluje kvetení, a to fréziím ani trochu nesvědčí.
  • Vodu pravidelně měňte.

Náš tip: Výživu jste květinám dali hned napoprvé, když měníte vodu, už ji nemáte? Přidejte do vody pár lžiček cukru a přidejte trochu citronové šťávy, nebo alkoholu. Cukr potěší květiny, citronová šťáva nebo alkohol zase působí jako dezinfekce.

Měna
Jazyk