Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Doručení Po-Pá 99 Kč

Kolik květů patří do kytice?

21.05.2022 | Dana Rohová

Kolik květů v kytici? | KvětinyOnline.cz

Má vaše maminka, partnerka, dcera nebo kamarádka narozeniny nebo svátek a vy přemýšlíte, že ji potěšíte květinou. Tou nic nezkazíte a nějakou další drobnost k ní už vymyslíte. Možná i máte představu o tom, z čeho by kytice měla být uvázaná. Jenže pak si uvědomíte, že vůbec nevíte, kolik by v ní mělo být květů.

Sudý nebo lichý počet?

Možná máte z dřívějších dob zažité, že podle květinové etikety patří sudý počet květů jen do smuteční kytice. Doba se ale mění a v některých případech si můžete dovolit sudý počet darovat i tomu, s kým se můžete potkat, popovídat si.

Problém je, že to má často zažité i ta druhá, obdarovaná strana. Ta se na kytici chvíli nadšeně dívá, do očí se jí začnou drát slzy štěstí, ty se ale najednou promění v slzy smutku a úsměv z tváře zmizí. Kytice putuje zpět do vašich rukou a vy nevíte, co jste provedli. Na vině může být právě sudý počet květů.

Víte, že pravidlo o tom, že sudý počet květů patří na pohřeb, ctíme jen ve střední Evropě? Zakládá si na něm hlavně starší generace. Přitom i sudé počty květů mohou mít romantický nebo radostný význam.

  • Třeba takový puget 100 růží vyjadřuje oddanost, úctu i hlubokou lásku. Koho z nás by taková kytice nedojala?
  • 4 růže ujišťují o vaší lásce.
  • 6 růží říká: „Toužím být jen Tvůj!“
  • 10 růží říká, že jste dokonalá.
  • 50 růží hovoří o nekonečné lásce.
  • 66 růží říká, že na vaší lásce se nic nezmění.
  • 88 růží prosí o odpuštění.

Jaký počet květin k narozeninám?

To záleží! Hlavně na tom, kolik chcete do kytice investovat. Pokud vám na obdarované záleží a na nějaké té koruně vám v tuto chvíli nesejde, věnujte jí tolik květin, kolik jí je let. Přesně tak se to píše i v květinové etiketě.

Že jí nechcete věk připomínat ani počtem květů? Pak se řiďte srdcem a tím, pro koho kytici vybíráte. Starším ženám raději věnujte lichý počet, aby se neurazily a nepociťovaly to jako nezdvořilost, u těch mladších už můžete trochu experimentovat.

Kolik květin k výročí?

Blíží se vaše společné výročí prvního setkání, prvního polibku, výročí svatby? Nechte si uvázat kytici z tolika květů, kolik týdnů, měsíců nebo let společně slavíte.

Smuteční kytice

Pravidlo sudého počtu květů ve smuteční kytici vychází ze staré křesťanské tradice, kdy se na hrob dával sudý počet květů s odůvodněním, že jedna květina je pro zesnulého, druhá pro Boha. Setkat se ale můžete i s vysvětlením, že sudý počet květin zažene osamělost zemřelého a že díky nim nikdy není sám.

Do smuteční kytice tak opravdu volte raději sudý počet květin, případně je dnes obvyklé položit na rakev jednu decentní růži nebo lilii.

Měna
Jazyk