Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Kolik květů patří do kytice?

21.05.2022 | Dana Rohová

Kolik květů v kytici? | KvětinyOnline

Má vaše maminka, partnerka, dcera nebo kamarádka narozeniny nebo svátek a vy přemýšlíte, že ji potěšíte květinou. Tou nic nezkazíte a nějakou další drobnost k ní už vymyslíte. Možná i máte představu o tom, z čeho by kytice měla být uvázaná. Jenže pak si uvědomíte, že vůbec nevíte, kolik by v ní mělo být květů.

Sudý nebo lichý počet?

Možná máte z dřívějších dob zažité, že podle květinové etikety patří sudý počet květů jen do smuteční kytice. Doba se ale mění a v některých případech si můžete dovolit sudý počet darovat i tomu, s kým se můžete potkat, popovídat si.

Problém je, že to má často zažité i ta druhá, obdarovaná strana. Ta se na kytici chvíli nadšeně dívá, do očí se jí začnou drát slzy štěstí, ty se ale najednou promění v slzy smutku a úsměv z tváře zmizí. Kytice putuje zpět do vašich rukou a vy nevíte, co jste provedli. Na vině může být právě sudý počet květů.

Náš tip: Navštivte naše online květinářství a objednejte si kytici, která rozzáří váš den. My ji s radostí připravíme a rychle doručíme po celé České republice, včetně měst jako Hradec Králové nebo Pardubice, a to ještě dnes.

Víte, že pravidlo o tom, že sudý počet květů patří na pohřeb, ctíme jen ve střední Evropě? Zakládá si na něm hlavně starší generace. Přitom i sudé počty květů mohou mít romantický nebo radostný význam.

  • Třeba takový puget 100 růží vyjadřuje oddanost, úctu i hlubokou lásku. Koho z nás by taková kytice nedojala?
  • 4 růže ujišťují o vaší lásce.
  • 6 růží říká: „Toužím být jen Tvůj!“
  • 10 růží říká, že jste dokonalá.
  • 50 růží hovoří o nekonečné lásce.
  • 66 růží říká, že na vaší lásce se nic nezmění.
  • 88 růží prosí o odpuštění.

Jaký počet květin k narozeninám?

To záleží! Hlavně na tom, kolik chcete do kytice investovat. Pokud vám na obdarované záleží a na nějaké té koruně vám v tuto chvíli nesejde, věnujte jí tolik květin, kolik jí je let. Přesně tak se to píše i v květinové etiketě.

Že jí nechcete věk připomínat ani počtem květů? Pak se řiďte srdcem a tím, pro koho kytici vybíráte. Starším ženám raději věnujte lichý počet, aby se neurazily a nepociťovaly to jako nezdvořilost, u těch mladších už můžete trochu experimentovat.

Kolik květin k výročí?

Blíží se vaše společné výročí prvního setkání, prvního polibku, výročí svatby? Nechte si uvázat kytici z tolika květů, kolik týdnů, měsíců nebo let společně slavíte.

Víte, že můžete objednat květiny online a nechat dovézt kurýrem? Stačí objednat např. rozvoz květin Olomouc a my se o vše postaráme. Květiny doručujeme po celé ČR klidně i dnes.

Náš tip: ženu potěší nejenom čerstvé kytice ale také i mýdlové květiny.

Smuteční kytice

Pravidlo sudého počtu květů ve smuteční kytici vychází ze staré křesťanské tradice, kdy se na hrob dával sudý počet květů s odůvodněním, že jedna květina je pro zesnulého, druhá pro Boha. Setkat se ale můžete i s vysvětlením, že sudý počet květin zažene osamělost zemřelého a že díky nim nikdy není sám.

Do smuteční kytice tak opravdu volte raději sudý počet květin, případně je dnes obvyklé položit na rakev jednu decentní růži nebo lilii.

Měna
Jazyk