Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Víte, jakou květinu vybrat pro vaši maminku na Den matek?

24.04.2023 | Dana Rohová

Jakou květinu ke Dni matek? | KvětinyOnline

Každou druhou květnovou neděli se maminky těší z krásných kytiček, které od svých ratolestí dostávají jednoduše za to, že jsou. Oslava mateřství se v různých podobách a obměnách slaví už od starověku.

Vůbec první zmínky o svátku matek pocházejí z římských oslav mateřství. První březnový den se slavila takzvaná Matronalie, která byla zasvěcena bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících maminek.

Od svátku kostelů po dnešní oslavy maminek

V 16. století se objevil svátek Mothering Sunday, kdy sloužící dostali den volna, aby mohli navštívit kostel ve své domovině. Po cestě rovnou natrhali kytičku, kterou přinesli do kostela nebo své mamince.

Se svátkem všech matek se spojuje také americká sociální aktivistka Julia Ward Howeová. Ta v roce 1870 pronesla své Provolání ke dni matek a vyzvala v něm ženy ke sjednocení proti válkám.

O moderní podobu Dne matek tak, jak ho slavíme dnes, se ale zasloužila jiná žena – Anna Marie Jarvisová. Oslavami dne matek chtěla uctít památku své vlastní maminky. Ta totiž založila pracovní kroužky, které zároveň nabízely sanitární a zdravotní pomoc. Roku 1914 potvrdil oslavy Dne matek i Kongres USA a ustanovil druhou neděli v květnu jako den, který je věnován maminkám.

A pokud nemůžete kytici předat sami, není nic jednoduššího, než využít služeb kurýra a objednat si rozvoz květin. Kytici si vyberete z katalogu a zaplatíte online. O přípravu kytice se postará specializované květinářství. Kurýr doručí květiny do rukou obdarované kdekoli po celé ČR, například i ve Svitavách nebo Bruntále ještě dnes.

Jakou kytičku ke Dni matek

Přemýšlíte, jakou kytku vybrat ke dni matek? Stejně jako u ostatních příležitostí, i tady platí, že hlavní je vkus vaší maminky a to, které květiny má v oblibě. Můžete sáhnout po osvědčené růži, ale pokud víte, že má ráda frézie, věnujte jí její oblíbenou kytici.

Kromě růží se na Den matek často darují také tulipány. Krásnou kombinaci tvoří například červené tulipány doplněné zelenými listy, případně dalšími zelenokvětými květinami.

Pokud dáte na symboliku, můžete mamince darovat kytici růžových karafiátů. Řeknete jí tím, že nikdy nezapomenete na to, co pro vás udělala. Krásné bílé lilie zase vyjadřují nevinnost, upřímnost a skromnost. Kyticí růžových růží zase mamince sdělíte, jak krásná pro vás je. O něco méně romantickou variantou jsou žluté růže. Ty jsou naopak poslem veselí a říkají, že úsměv vaší maminky září jako slunce.

Co darovat ke Dni matek kromě kytičky

Malé děti většinou ve školce za pomoci učitelek vytvoří vlastnoručně vyrobené dárky nebo napíšou svým maminkám básničky. My dospělí kromě kytičky můžeme sáhnout po tradiční bonboniéře anebo mamince darovat láhev kvalitního vína, případně hezký náramek nebo náušnice.

Slavíte Den matek? Nezapomeňte na svou maminku a udělejte jí radost. Věříme, že krásná kytice jí vykouzlí úsměv na tváři. Hlavně ale bude ráda z vaší přítomnosti a společně stráveného času.

Měna
Jazyk