Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Pivoňky si vás podmaní květem i vůní

03.06.2022 | Dana Rohová

Pivoňky si vás podmaní | KvětinyOnline

Taky jste se procházeli parkem a cítili omamnou vůni rozkvetlých pivoněk? Nedalo vám to a museli jste obdivovat jejich úchvatné květy? Nejste v tom sami. Není to tak dlouho, co si pivoňky zase našly cestu do našich zahrad. Ne každý je tam ale může mít, pak nezbyde, než si je nechat zakomponovat do řezané kytice.

Kde se pivoňky vzaly?

Už před dvěma tisíci lety se pěstovaly v zemích Dálného východu, do Evropy si ale cestu našly až během středověku. Pochází z daleké Asie a velkou skupinu tvoří bylinné druhy se silnými hlízovitými kořeny. Další skupinou jsou dřevité pivoňky s bohatě rozvětveným kořenem.

Jednotlivé květy jen těžko přehlédnete, podle odrůdy mohou mít klidně na šířku i na 25 cm, co se barvy týká, vidět je můžete ve všech barvách kromě modré.

Víte, že dřevitá pivoňka dorůstá až do výšky 2 metrů a dá se vysazovat od jara do podzimu jako kontejnerová rostlina? Bylinné druhy oproti tomu dorůstají jen do výšky 60 až 100 cm.

Náš tip: Kytici rozvezeme na adresu v Praze, Ostravě, Plzni a po celé ČR.

Na pěstování jsou pivoňky nenáročné

Pivoňky mají voňavé květy a pěkné listy, na pěstování nejsou nijak náročné. Tak proč je nemít i na vlastní zahradě, stejně jako kdysi naše babičky? Nepotřebují přímé slunce, stačí jim polostín s dostatkem vody, a to hlavně před květem.

Pěstovat je můžeme na záhonech nebo kolem trávníku, ideálně na severní nebo východní straně. Před výsadbou půdu vyhnojíme, pivoňky přihnojíme i zjara po odkvetu. Hodí se k tomu minerální hnojivo nebo rozleželý kompost.

Jaké květy pivoněk upřednostníte?

Pivoněk existuje spousta, neliší se jen barvou nebo tím, zda jde o bylinné nebo dřevité. Vybírat můžete i mezi květy. Dáte přednost:

  • Jednoduchým květům miskovitého tvaru s jednou nebo dvěma řadami korunních lístků a nápadnými tyčinkami uprostřed květu.
  • Poloplným květům se třemi řadami korunních lístků.
  • Plným květům, které bývají okrouhlé a mají jednu nebo dvě vnější řady velkých korunních lístků.
  • Sasankovitým květům, které jsou typické pro japonské pivoňky.

Jak pečovat o pivoňky ve váze?

Vlastní zahrádku nemáte, nebo se pivoňkami prostě chcete těšit i doma? Určitě se vám budou hodit tipy, jak o pivoňky ve váze pečovat, aby dlouho vydržely tak krásné a voňavé, jako když je do vázy vkládáte.

  • Než pivoňky vložíte do vázy, seřízněte asi o centimetr jejich stonky.
  • Každý den jim dopřejte čerstvou vodu, alespoň obden stonky opět seřízněte.
  • Do vody můžete přidat i výživu pro řezané květiny.
  • Vázu postavte na místo dál od okna, přímé sluneční světlo jim zrovna nesvědčí.

Víte, že pivoňky jsou také oblíbenou součástí svatebních kytic? Symbolizují romantiku a lásku, někdo je dokonce považuje za dobré znamení pro šťastné manželství. Stejně tak jsou pivoňky tradiční květinou pro 12. výročí svatby.

Věděli jste, že zajišťujeme rozvoz narozeninových kytic po celé ČR včetně KolínaKarlových Varů a všech ostatních měst a vesnic.

Měna
Jazyk