Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

S vánoční hvězdou není třeba se po Vánocích loučit

07.01.2022 | Dana Rohová

S vánoční hvězdou po celý rok | KvětinyOnline

Taky si každý rok na Vánoce kupujete novou vánoční hvězdu a po Vánocích se s ní loučíte a vyhazujete ji? Děláte velkou chybu! Vánoční hvězdu totiž klidně můžete pěstovat několik let. Musíte jí ale poskytnout laskavou péči a připravit ideální podmínky.

Poinsettia, vánoční hvězda i pryšec nádherný

Květiny nás provází po celý život, jejich krásy se nemusíme vzdávat ani na podzim nebo v zimě, kdy příroda spí a čerpá síly na další sezónu. Výjimkou nejsou ani Vánoce, kdy snad každý z nás má doma řezané jmelí a nějakou tu vánoční květinu.

Většinou jde o vánoční hvězdu, pestrou a nepřehlédnutelnou květinu, která se pyšní zajímavě zbarvenými listeny. Dost možná ji znáte jako pryšec nádherný nebo-li Poinsettia. Ta se poslední dobou stala jedním ze symbolů Vánoc, a to i přesto, že když si ji pořídíme v předstihu, mnohým z nás nevydrží ani do Štědrého dne.

Náš tip: Na Vánoce máme v našem online květinářství nabídku vánočních kytic. Zajišťujeme rozvoz květin Praha a také po České republice, takže váš dar předáme za vás do rukou obdarované také v Českých Budějpovicích nebo Liberci.

Jakou péči vánoční hvězda potřebuje?

Základem je správný výběr květiny, která musí být zdravá, listy mají pevně sedět na stonku, nesmí být zničené ani poškozené. Substrát by neměl být promáčený nebo s plísní na povrchu. Jelikož je náchylná na nastuzení, je třeba ji zabalit do papíru.

Jakmile s ní přijdete domů, postavte ji na místo se stálou teplotou. Papapet okna, které pravidelně větráte ani blízkost krbu nejsou tím pravým, Poinsettia totiž nesnáší teplotní výkyvy. Ideální je světlé místo bez přímého slunce s teplotou v místnosti kolem 22 °C.

Voda, kterou ji zaléváte, by měla mít pokojovou teplotu, substrát rozhodně nesmíte přelít. Zeminu udržujte mírně vlhkou a rostlinu sem tam zvlhčete rosením.

Co dělat, když vánoční hvězda odkvete?

Začala vám hvězda shazovat listy a odkvetla? Rozhodně se s ní nemusíte loučit, příští rok se zase začne červenat a rozzáří váš vánoční stůl. Že je to nemožné? Vyzkoušejte následující rady a sami se přesvědčte, že to jde.

  • Jakmile opadají barevné listeny, stonek seřízněte na výšku kolem 10 centimetrů. Dejte si ale pozor, ze stonku vyteče bílé mléko, které je jedovaté a může podráždit pokožku. Řez tak namočte do teplé vody, aby se zatáhl a tekutina přestala vytékat. Další možností je řez podržet nad plamenem svíčky a opálit ho.
  • Rostlinu přestěhujte na světlé, ale chladné místo, kde je něco mezi 12–14 °C.
  • Omezte zálivku.
  • Rostlinu pravidelně přihnojujte.
  • Na jaře ji přesaďte do nového květináče s čerstvým substrátem.
  • Listy, které nově vyrostou, budou zelené. Chcete, aby ty vrchní zase zčervenaly? Zhruba od září rostlince dopřejte maximálně 8-10 hodin světla, jinak ji zakryjte papírovou čepičkou nebo krabicí, abyste ji ochránili před umělým i přírodním světlem. Pak se před Vánoci zase krásně rozzáří červenou barvou.

Víte, že vánoční hvězdu si můžete namnožit řízkováním? V dubnu nebo květnu ustřihněte malé větvičky, které asi na hodinu ponoříte do vlažné vody, aby se zastavil výron tekutiny. Pak je zasaďte do vlhkého substrátu nebo směsi rašeliny a písku a překryjte fólií.

Měna
Jazyk