Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Prodlužte vánoční hvězdě život

09.12.2022 | Dana Rohová

Vánoční hvězda a péče o ní | KvětinyOnline

Vánoce jsou za dveřmi, z televize, novin i rádia se na nás valí zprávy, že se ani nenadějeme a přiletí Ježíšek. Obchody jsou plné vánočního zboží, mezi nimi se najde i vánoční hvězda, která je známá i jako Poinsettie nebo Pryšec nádherný. Kdo ji na svátky nemá na stole, ten jako by ani nebyl, po svátcích ale většině z nás odejde. Když jí věnujete tu správnou péči, můžete se z ní těšit ještě déle, nebo si ji uchovat na další rok.

Vánoční hvězda k výzdobě Vánoc prostě patří

Zatímco v létě nemáme nouzi o čerstvé květiny ve váze na stole, v zimě na něm buď nenajdeme nic, nebo jen umělé květiny. Ne že by nedokázaly prostor vyzdobit, ale Vánoce si přece jenom zaslouží něco víc. Na stůl můžeme položit adventní věnec nebo svícen a také tam postavit květináč s vánoční hvězdou.

Jak vybrat tu nejkrásnější?

Když už se pro Poinsettii rozhodnete, je prvním krokem její výběr. V obchodě najdete různé velikosti i barvy, takže je jen na vás, které dáte přednost. V každém případě by to ale měla být zdravá a silná rostlinka s hustými zelenými listy, na které nejsou vidět žádné vady.

Pokud jsou listy svěšené a rostlinka přemokřená, raději sáhněte po jiné. Stejně tak v obchodě nechte rostliny, které jsou umístěné poblíž vchodových dveří nebo venku. Jinak riskujete, že opadají nebo rovnou uvadnou.

Jak ji dopravit domů?

Vánoční hvězda nemá ráda průvan, takže ji chraňte před větrem a nikde s ní dlouho necestujte. Je citlivá i na chlad, takže by jí výprava po krásách města zrovna moc dobře neudělala.

A nezapomeňte, než s ní vyrazíte z obchodu, nechte si ji zabalit do papíru.

Náš tip: Objednejte si jedinečnou kytici z našeho e-shopu a dejte nám příležitost ji pro vás připravit a doručit. Neváhejte, ať je adresa kdekoliv v České republice, třeba v Pardubicích nebo Brně, zajistíme doručení ještě dnes.

Najděte ji to správné místo

Když s vánoční hvězdou dojedete domů, nechte ji chvilku aklimatizovat a pusťte se do hledání dobře osvětleného a teplého místa, kde bude chráněná jak před průvanem, tak před přímým slunečním zářením. Ideální je teplota mezi 15 až 22 °C.

Jakou péči vánoční hvězda potřebuje?

  • Stejně, jako nesnáší sucho, nemá ráda ani stání ve vodě, kdy jí mohou uhnívat kořeny a žloutnout listy. Dejte si tedy pozor na přiměřenou, spíš mírnou, zálivku vlažnou vodou pokojové teploty.
  • Spíš než na vodu z kohoutku vsaďte na dešťovku, která je měkká. Tvrdá voda vánoční hvězdě nesvědčí, pokud nemůžete použít dešťovku a doma máte vodu tvrdou, nezapomeňte ji předem převařit a nechat jeden den odstát.
  • Asi 15 minut po zalití dejte přebytečnou vodu, kterou si rostlinka nevzala, pryč.
  • V období květu ji nepřihnojujte, jakmile ale odkvete, přidávejte do zálivky jednou za měsíc i hnojivo.
  • A když vánoční hvězda po Vánocích odkvete, tak si ji ponechte. Je to hezká rostlina a navíc při troše péče vám znova vykvete.
  • Máte rostlinku z loňského roku? Alespoň 8 týdnů před svátky ji uložte na 14 hodin denně do úplné tmy. Nesmí se k ní dostat ani záblesk světla, jinak nebude moci vyprodukovat nové okvětní lístky. Pozor si dejte i na teplotu.

Víte, že vánoční hvězda bude skvěle vypadat nejen na stole, ale třeba i na krbové římse?

Měna
Jazyk