Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Přirozená krása bez zbytečných ozdob, to jsou santini

01.09.2023 | Dana Rohová

Santini - barevná harmonie v kytici | KvětinyOnline

Chryzantémy pozná každý, někdo je miluje, jiný jim nepřišel na chuť a má za to, že patří do smutečních kytic. Není ale chryzantéma jako chryzantéma, některá má pár velkých květů, jiná několik těch drobných. Když přijde na ty druhé jmenované, víte, že jde o chryzantému santini, která každé kytici dodá na přirozenosti?

Chryzantéma pochází z Číny a Japonska

Chryzantémy, které známe i jako listopadky nebo dušičky, si získaly pověst pohřební květiny, která se nejen v období dušiček dává na hroby. Proč tomu tak je není jasné, chryzantému můžeme označit i za královnu podzimu. Je dostupná v mnoha barvách a při správné péči vám vydrží ve váze až 3 týdny. Její domovinou je Čína a Japonsko, kde jsou dodnes považovány za národní květiny. Na světě najdeme přes 5 000 druhů chryzantém. Ty dělíme do podskupin podle velikosti a množství květů na:

  • Chryzantémy jednokvěté, které jsou tradiční, okrasné a hodí se do mnoha kytic. Do vázy je můžete vložit i samostatně.
  • Chryzantémy vícekvěté v mnoha odstínech, včetně netradičních barev a vzorů. Nejčastěji bývají součástí kulatých kytic.
  • Chryzantémy santini, které si člověk zamiluje na první pohled. Jsou jemné, roztomilé a dostupné v mnoha barvách včetně zelené, bílé, růžové, žluté atd. Bílé santini mohou připomínat heřmánek, zelená se hodí jako výplněk kytice.

V Evropě se chryzantémy pěstují zhruba od 18. století, když přijde na santini, je důležité si říct, že nejde o přírodní podskupinu chryzantém, ale tu vyšlechtěnou. Do České republiky se chryzantémy dostaly díky Františku Josefu Thomayerovi, který se zasloužil o jejich šlechtění u nás.

Víte, že název chryzantéma pochází z řeckého chrys (zlatý) a athemion (květina)? Zlatá barva je původní barvou chryzantém, také je symbolem japonských císařů a zdobí jejich trůn. Kromě toho ji najdeme i na státním znaku Japonska nebo na císařské pečeti.

Jak se starat o santini?

Každá květina vyžaduje určitou péči. Ta podpoří její krásu a životnost. U santinek to není jiné, možná vás ale překvapí pár odlišností ve srovnání s jinými druhy květin. Běžně se totiž doporučuje každý druhý den vyměnit vodu a stonky seříznout, u santinek a chryzantém vůbec, je to jinak.

Vodu neměníme, ale pouze doléváme, stonek neseřezáváme ani šikmým ani jiným řezem. Jednoduše ho ulomíme nebo pomačkáme, aby mohly snáz a ve větším množství přijímat vodu.

Jinak je péče stejná, to znamená, že než santini vložíme do vázy, odstraníme jim listy, které by ve vodě mohly uhnívat, do vody nezapomeneme přidat (a dobře rozmíchat) výživu pro řezané květiny. Ta podpoří jejich svěžest a životnost tím, že zabrání množení bakterií ve vodě.

Santini se hodí nejen do lučních vazeb

Jelikož kyticím dodá santini na přirozenosti, je skvělým doplňkem každé kytice, a to nejen té luční. Kombinovat se dá s mnoha dalšími květinami, kromě jiného s gerberami, růžemi a dalšími chryzantémami. I když kytici dodají na přirozenosti, nebudou přitahovat výraznou pozornost.

Náš tip: Vyberte si kytici se santinkami, například: "Princezně!". Objednejte rozvoz květin Havířov, Zlín, Kladno a nebo jakékoli město či vesnici v ČR. Kurýr kytici doručí dle vašich požadavků.

Kromě řezaných santini ve váze se můžete potěšit i na zahradě. Prozáří ji všemožnými barvami, mezi místa, kam je můžete zasadit, patří nejen záhonek, ale i trávník, vyjímat se budou třeba i kolem chodníku.

Měna
Jazyk