Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč = ZDARMA doručení

Srpnová louka nabízí hromadu pokladů

12.08.2022 | Dana Rohová

Bylinky na letní louce | KvětinyOnline

Už naše babičky věděly, že když je něco trápí, měly by se vydat na louku. Však to také známe z pohádek, kdy babka kořenářka vzala do ruky košík a vydala se do lesa nebo na louku hledat léčivé byliny.

Bylinky je třeba hledat, nasbírat a usušit

My už jsme hodně zpohodlněli a místo toho, abychom šli na pěknou procházku na louku a nadýchali se přitom čerstvého vzduchu, jdeme radši do lékárny pro nějakou pilulku nebo čaj. Proč si ten čaj ale nepřipravit sami?

Náš tip: Prožijte krásný okamžik a objednejte si nádherné květiny online přímo z našeho e-shopu. My je pro vás s láskou připravíme a doručíme po celé České republice, a to i dnes, třeba do Plzně nebo Karlových Varů.

Jaké bylinky můžete na louce, zejména v srpnu najít?

Je jich opravdu hodně, louky jsou léčivých rostlin a jemných květin do vázy doslova plné. Každá bylina má ale jiné využití. Na co najdete na louce pomoc?

Kašel i nachlazení vás může potrápit i v létě

Stačí pobýt déle v bazénu nebo si v autě pustit klimatizaci, na nachlazení a kašel je tak zaděláno. Ať už pomoc potřebujete teď, nebo se chcete připravit na podzim, kdy o nachlazení není nouze, hledejte žluté květy divizny nebo si vypěstujte rýmovník. Kvítka divizny pak můžete smíchat i třeba se sedmikráskou nebo jitrocelem.

Rány zahojí jitrocel

Od května do srpna můžete sbírat jitrocel, bylinku s antibiotickými protizánětlivými účinky. Čerstvé listy pomohou zahojit puchýře, klidní místo po bodnutí hmyzem, oceníte je i na oděrky. Z jitrocele můžete připravit i sirup na tlumení kašle.

Na problémy s usínáním je tu meduňka

Mnozí si ji pletou s mátou, má ale výraznější vůni a chutná po citronech. Má tišící účinky, zklidňuje, pomůže s usínáním i se střevními nevolnostmi. Přesně taková je meduňka.

Měsíček má všestranné využití

Vyloženě univerzální pomocník je měsíček lékařský, který můžete použít na dýchací obtíže včetně kašle, při problémech s trávením, na léčbu pohlavních orgánů i nervové soustavy, využijete ho i při potížích se žlučníkem, žaludkem nebo tenkým a tlustým střevem.

Víte, že si ho můžete i nasušit a smíchat s dalšími bylinkami? A co si tak připravit měsíčkovou mast?

Zlatobýl na ledviny a močové cesty

Zlatobýl celík, bylinka, která pomůže při potížích s močovými cestami a ledvinami. Jeho nať sebraná před rozkvětem je močopudná, dokáže rozpouštět i ledvinové kamínky. Ale pozor, nesmíte si zlatobýl s ničím splést.

Na lymfatický systém je tu svízel syřišťový

Protirevmaticky a močopudně působí i svízel, které vám pomůže s řešením otoků i lymfatickým systémem. Můžete si z něj připravit čaj i obklad.

Játra čistí ostropestřec mariánský

Játra, žlučník i celé trávicí ústrojí očistí ostropestřec mariánský. Užívají se drcené nebo mleté plody vymlácené ze suchých uzrálých šištic, zkusit můžete i čaj nebo ostropestřcovou tinkturu.

Třezalka tečkovaná ztiší bolest

Určitě víte, že třezalka zmírňuje úzkost, stres i psychické vypětí. Napadlo by vás ale, že dokáže tišit i bolest zad nebo kloubního aparátu a olej z třezalky, kterému se říká také svatojánský olej, je vhodný na hemoroidy nebo popáleniny?

Měna
Jazyk