Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Doručení květin Po-Pá 129 Kč a víkend 250 Kč

Konečně je tu jaro! Jaké květiny mohou ozdobit náš stůl?

02.04.2019 | Dana Rohová

Jaké květiny ozdobí váš stůl na jaře | KvětinyOnline.cz

Jaro už je oficiálně tu. Jarní rovnodennost nastala 20.března a teplé počasí a sluníčko už nás chvilkami také potěší. Když se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte i první posly jara – sněženku, prvosenku, vrbu kočičku. Pusťte jaro i k sobě domů.

Jarní květiny

Do vázy se hodí jarní kytice narcisek, tulipánů, kočiček nebo hyacintů. Zahrádku nebo okenní parapet ozdobí krásné macešky či fialky.

Tulipán

Ušlechtilý, vznešený, nekorunovaný král jarních zahrad. Nabídka je rozmanitá co do barvy i tvarů. Rané či pozdní, jednoduché nebo plnokvěté, střapaté i liliokvěté tulipány.

Do vázy můžete dát jen jednu barvu; dvě, které se budou doplňovat; nebo zkombinovat jednu výraznou barvu a doplnit ji méně výraznými tulipány.

Před tím, než je dáte do čisté vázy s vodou, je nezapomeňte pod tekoucí vodou seříznout ostrým nožem a pravidelně je zkracovat. Tulipány totiž i ve váze stále rostou. Pravidelně doplňujte vodu a vyhněte se ostrému slunci.

Narciska

Většina narcisů kvete žlutě nebo bíle. Z jejich stonků vytéká sliz, který hubí ostatní kytice ve váze. Jak si s tím poradit a těšit se z pestré kytice?

Nechte narcisy vypustit co nejvíc slizovité tekutiny. Seřízněte jim stonek a na 24 hodin je umístěte samostatné do vázy, kde bude asi 10 cm vody. Pak už stonky nijak nezkracujte a můžete kombinovat narcisky s pomněnkami, irisy, větvičkami břízy i dalšími ozdobami.

Vodu ve váze pravidelně vyměňujte, ať se v ní nemnoží bakterie. Ideální je použít čerstvou, ale odstátou vodu.

Hyacinty

Cibule, která vykvete ve váze s vodou. Je to vůbec možné? K tomu, aby váš stůl ozdobila kvetoucí jarní cibulovina nepotřebujete květináč ani hlínu. Stačí váza, voda a cibulka hyacintu. Kořínky by měly být ve vodě, ale samotná cibulka ne. Vytvořte si své jarní aranžmá.

Odkvetlé cibulky nevyhazujte. Odstřihněte květy, nechte je ve váze, zalévejte je a přihnojujte. Až uschnou listy, cibulku vyndejte z vody, očistěte a osušte ji a na podzim ji můžete zasadit na zahrádce.

Květinové aranžmá

Kytice tulipánů nebo narcisek je krásná věc. Když vám ale nestačí ve váze jeden druh květin, vytvořte si jarní květinové aranžmá.

• Zvolte si barvy, které k sobě budou ladit
• Vyberte si vázu a délku stonků a styl kytice jí přizpůsobte
• Seřízněte stonky květin
• Jarní kytici skládejte od nejvýraznějších květin k méně výraznějším, od velkých květů po ty malé
• Klidně můžete přidat i mašli

Do jarních kytic patří i přírodniny jako větvičky vrby, zlatice či břízy a sušené květiny. Vyrazte na jarní procházku přírodou a dívejte se kolem sebe. Možná budete překvapeni, kolik věcí najdete. Jedinečnou jarní dekoraci si pak sami vyrobíte doma. Stačí pár kvítku tulipánů nebo narcisek, přidat pár větviček a mašli. Voila, dekorace je na světě!

Měna
Jazyk